Historyczny spacer po cmentarzu

Historyczny spacer po cmentarzu

Młody pasjonat historii zaprasza na zwiedzanie cmentarza w Goszczynie. Inicjatywa ma obudzić w mieszkańcach pamięć o przodkach.

Zwiedzanie cmentarza parafialnego w Goszczynie to pierwszy tego typu projekt realizowany w powiecie grójeckim. Według organizatora wydarzenia, spotkanie ma na celu przybliżenie historii miejsc i ludzi, którzy odeszli już w niepamięć.
– Ludzie zapominają, często społeczność nic nie wie o swojej historii – mówi Kacper Trzaska.

Wspomnienie z modlitwą
Podczas wycieczki po cmentarzu w Goszczynie organizator zamierza przybliżyć historię najstarszych i w jego ocenie najważniejszych nagrobków. – Nie chcę przedstawiać jedynie suchych faktów na temat zmarłej osoby, takich jak data urodzenia czy śmierci, ale także historię, czym się ten człowiek zajmował, – zapowiada Kacper Trzaska. Celem tej, samodzielnie stworzonej, inicjatywy  jest – według organizatora – obudzenie w społeczeństwie pamięci do zmarłych. Pomysłodawca projektu żywi także nadzieje, że nie będzie to jednorazowy spacer po cmentarzu, a zachęta do odwiedzania tych nagrobków regularnie. Lekcji historii towarzyszyć ma krótka modlitwa i zapalenie zniczy.


Z pasji do historii Goszczyna
Kacper Trzaska, 17-letni mieszkaniec gminy Goszczyn jest pasjonatem historii swojej gminy i terenów pobliskich. Jest administratorem dwóch grup na jednym z portali internetowych, „Goszczyn, historia dla pokoleń” oraz „Rezydencje ziemiańskie Grójecczyzny”. Pasję do historii regionu pobudziła w nim wizyta w dworze zlokalizowanym w Kozietułach.  – Po prostu się w tym zakochałem – podsumowuje. Po zgłębieniu wiedzy na temat kozietulskiego zabytku, z czasem przyszła potrzeba zbierania informacji na temat innych historii ziemiańskich, a następnie dzielenia się nimi z szerszą publicznością. Głównym źródłem wiedzy Kacpra Trzaski  jest internet, lecz dowiadujemy się, że czerpie ją również z publikacji m.in. Andrzeja Roli-Stężyckiego i opowiadań ludu. Zapewnia również, że prowadził rozmowy, ze zmarłym w poprzednim roku, Tadeuszem Zarembą, długoletnim kościelnym, pełniącym posługę w kościele św. Michała Archanioła w Goszczynie.

Cmentarz w centrum
Obecny cmentarz parafialny nie jest pierwszym znajdującym się na terenie Goszczyna. Tam, gdzie istniał  poprzedni, nie pozostały nawet ruiny nagrobków, spoczywają tam jedynie kości. Mieścił się on w okolicy kościoła, głównie ze względów religijności i moralności ludzkiej. Niezbyt dobre warunki sanitarne i ryzyko szerzenia się epidemii doprowadziły ówczesne władze do podjęcia decyzji o przeniesieniu cmentarza poza mury osady. Nie można jednoznacznie określić daty powstania obecnego cmentarza, lecz poszlaki wskazują na okres XIX wieku. Obecnie najstarsze pomniki jakie znajdują się na terenie goszczyńskiego cmentarza należą do: rodziny Słanków oraz Michała Tąkiela.
Zwiedzanie zaplanowane jest na sobotę 25 lipca o godz. 16.00.
Współpraca Aleksandra Szymczak

Ostatnio zmienianyśroda, 22 lipiec 2020 14:50
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja