100 lat od „Cudu nad Wisłą”

100 lat od „Cudu nad Wisłą”

Wojsko w sposób szczególny upamiętni 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej w Ogrodzienicach (dawniej 1. Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny) przygotowuje się do obchodów 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. Będą tradycyjne obchody, odsłonięcie nowej tablicy na pomniku Józefa Piłsudskiego w Grójcu, poświęcenie nowego obeliska i wiele innych historycznych akcentów.

Zadbać o zapomniane
Jedną z inicjatyw jest poszukiwanie miejsc spoczynku żołnierzy biorących udział w Bitwie Warszawskiej. CRiWR (Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej) za pośrednictwem lokalnych samorządów szuka informacji na temat mogił oraz ich lokalizacji upamiętniających poległych żołnierzy z okresu Bitwy Warszawskiej a także adresów rodzin żołnierzy, którzy brali udział w kampanii 1920 r.
– Chcemy w sposób godny upamiętnić rocznicę Bitwy Warszawskiej – mówi płk. Andrzej Kozera, dowódca CRiWR – Dlatego też podjęliśmy kilka inicjatyw. Mieliśmy jeszcze szersze plany, jak na przykład piknik militarny, ale z uwagi na pandemię koronawirusa musieliśmy z niego zrezygnować.
Zgłoszone miejsca zostaną sprawdzone, a także ustalone, czy są pod jakąś opieką.
– Chcemy przede wszystkim odwiedzić te miejsca, zapalić symboliczną świeczkę – dodaje płk. Andrzej Kozera. – Jeśli są one bez opieki, to również zadbać o ich stan.
CRiWR otrzymuje już informacje zwrotne od samorządów Jasieńca, Belska Dużego czy Nowego Miasta o takich miejscach. Mogiły zlokalizowane są na cmentarzach a także np. w lesie. Jednym z takich miejsc jest obelisk koło kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Worowie wykonany pod koniec 1920 roku, wraz z wyrytymi nazwiskami osób z ziemi grójeckiej, które walczyły w latach 1918-1920.  Innym przykładem jest mogiła w lesie w Słomczynie. CRiWR w ramach inicjatywy sprawdzi, czy znajdują się w niej prochy żołnierza, a jeśli tak, to dokona ekshumacji i przeniesie je na cmentarz.

Uhonorować Marszałka
W sobotę 15 sierpnia, lub wieczorem 14 sierpnia (dokładny termin jest jeszcze dopracowywany) odbędą się uroczystości patriotyczne przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego w Grójcu. Jedną z inicjatyw CRiWR jest wymiana tablicy na zawierającą napis „Marszałek Józef Piłsudski”. – Dla nas Józef Piłsudski był w stopniu wojskowym marszałkiem i chcemy to upamiętnić – przybliża dowódca CRiWR. Dodatkowo obok pomnika stanie obelisk/głaz upamiętniający wszystkich poległych mieszkańców ziemi grójeckiej. Inicjatywy te wsparli samorządowcy z Pniew, Jasieńca, Nowego Miasta nad Pilicą, Belska Dużego, a także Grójca.
– Jest to pomysł i inicjatywa żołnierzy z naszego centrum – dodaje Kozera.
Dodatkowo CRiWR wystąpiło o mianowanie patrona ppłk. Jana Kowalewskiego do stopnia pułkownika. – Jest to postać ogólnopolska, a w najbliższym czasie będzie patronem szkoły w Bikówku – wyjaśnia Kozera.

Historia na tablicach
W dniach 14-15 sierpnia w parku miejskim eksponowana będzie wystawa historyczna poświęcona Biwie Warszawskiej, a w ramach kina plenerowego GOK wyświetlany film „1920 Bitwa Warszawska”.  15 sierpnia tradycyjnie odbędzie się uroczysta msza święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Grójcu, na którą zostaną zaproszone rodziny poległych mieszkańców grójecczyzny. Wspólnie z Klubem Strzeleckim Cel zorganizowane zostaną także zawody strzeleckie.
– Obecnie jesteśmy na etapie planowania i dostosowywania harmonogramu wydarzenia do obecnych wymagań sanitarnych – informuje płk. Andrzej Kozera.


Ostatnio zmienianywtorek, 21 lipiec 2020 12:17
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja