Czas na domy przyszłości

Czas na domy przyszłości

Rusza budowa domów przyszłości w Janowie. Stowarzyszenie Dobra Wola otrzymało pozwolenie na budowę.

W czwartek, 30 lipca prezes Stowarzyszenia Dobra Wola, Jacek Zalewski odebrał pozwolenie na budowę inteligentnych domów dla osób niepełnosprawnych, które mają  powstać w podchynowskim Janowie. Na działce o powierzchni 1 ha powstaną cztery inteligentne domy (I etap budowy obejmuje dwa z nich) dla 20 osób niepełnosprawnych, a w sąsiednim Watraszewie gospodarstwo, w którym osoby te będą mogły pracować.
Koncepcja na stworzenie farmy inteligentnych domów narodziła się cztery lata temu. Pomysłodawcą projektu jest Jacek Zalewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola, jednocześnie tata Kuby chorego na stwardnienie guzowate. Przekazał on na ten cel swoje gospodarstwo. Pan Jacek chce zapewnić swojemu synowi życie na odpowiednim poziomie w chwili, gdy stanie się on dorosły.
Na działce w Janowie mają powstać cztery)specjalnie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych budynki,  które będą alternatywą dla specjalistycznych ośrodków, domów pomocy czy szpitali. Punktem wyjścia były domy rodzinne w Niemczech, w których mieszkają osoby niepełnosprawne.
Inteligentne obiekty mieszkalne będą wspierać rolę opiekunów poprzez dbanie o swoich mieszkańców, aby nie zrobili sobie krzywdy. Technologia stosowana dotychczas w domach zamożnych osób, będzie pomocna w codziennym życiu osób niepełnosprawnych, które zapominają zakręcić gaz, wodę, zgasić światło czy zamknąć okno.
Prezes Stowarzyszenia Dobra Wola zaraził swoim pomysłem studentów m.in. Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, którzy opracowali koncepcję pierwszych trzech domów. Projektem zainteresowało się sześć kół naukowych, w sumie 25 osób.
– Pierwsze trzy domy to dopiero początek projektu. Wierzę w to, że takie rozwiązania z powodzeniem mogłyby być zastosowane również w przypadku osób starszych.
Budowa ruszy za miesiąc. Na koniec września zaplanowano uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. Stowarzyszenie kalkuluje, że koszt realizacji projektu może wynieść ok. 3-4 mln złotych. Poza wkładem rodziców prezes Dobrej Woli liczy na pozyskanie sponsorów. Będzie starał się również o środki unijne.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja