Uroczyste odsłonięcie tablicy i grobu ostatniego przedwojennego burmistrza Grójca

Uroczyste odsłonięcie tablicy i grobu ostatniego przedwojennego burmistrza Grójca

W środę, 16 września odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy oraz grobu Tadeusza Olszewskiego, ostatniego przedwojennego burmistrza Grójca.

Grobowiec tego znakomitego przedwojennego samorządowca i żołnierza Armii Krajowej był już w niezbyt dobrym stanie. Uszkodzeniu uległy betonowe elementy (w tym płyta nagrobna). Wiele do życzenia pozostawiał też wygląd płotu okalającego miejsce spoczynku. Poważnym problemem stały się również dwa potężne krzewy, które nie dość, że zasłaniały dużą część pomnika, to ich korzenie niszczyły grób.

Gmina, parafia i firma
– Inicjatorem przedsięwzięcia jest burmistrz Dariusz Gwiazda, który już w 2017 roku, gdy pełnił jeszcze funkcję radnego, apelował o odrestaurowanie grobu. Bezskutecznie. Teraz dzięki wsparciu księdza Zbigniewa Stefaniaka, proboszcza parafii pw. Św. Mikołaja w Grójcu, oraz zakładu kamieniarskiego Miet-Mar udało się wreszcie zrealizować ten plan. Wcześniej uzyskaliśmy zgodę na przeprowadzenie prac od profesora Andrzeja Olszewskiego, bratanka śp. Tadeusza Olszewskiego – informuje Monika Kozłowska, naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych.
Urząd Gminy i Miasta planował wydać na renowację 5 tys. zł. Monika Kozłowska w rozmowie z „Jabłonką” podkreślała, że obecnie obowiązujące przepisy pozwalają samorządom wspierać finansowo tego typu przedsięwzięcia.

Szczególne znaczenie
W pierwszej kolejności pracownicy zakładu kamieniarsko-betoniarskiego Miet-Mar, którzy zajmowali się renowacją grobu, usunęli krzewy i zdemontowali popękane betonowe płyty. Harmonogram prac przewidywał wypiaskowanie metalowego płotu, pomalowanie i ponowne zamontowanie go, położenie nowych płyt granitowych z napisami, odświeżenie elementów wykonanych z piaskowca i wykonanie ogrodzenia z parapetów granitowych. Z kolei teren wokół grobowca został pokryty zbrojonym betonem i kostką brukową.
Dla Artura Święcickiego, współwłaściciela firmy Miet-Mar, prace przy odnowie grobu burmistrza Tadeusza Olszewskiego mają szczególne znaczenie. Jego rodzina ma bowiem silne tradycje patriotyczne. – Mój dziadek Mieczysław Święcicki urodził się na Sybirze. W trakcie wojny, tak jak burmistrz Olszewski, był żołnierzem Armii Krajowej. Był mistrzem kamieniarstwa. Po wojnie pracował przy odbudowie Warszawy – mówi przedsiębiorca. – Jesteśmy dumni z tego, że możemy przyczynić się do renowacji grobowca burmistrza i żołnierza – dodaje.

Żołnierz i samorządowiec
Tadeusz Olszewski (1898 – 1944) to jedna z najwybitniejszych postaci ziemi grójeckiej. Mając zaledwie 16 lat, brał udział w tworzeniu Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) na terenie Grójca. Pełnił nawet funkcję jej komendanta. Za działalność w POW w październiku 1917 roku trafił do Cytadeli Warszawskiej, gdzie był więziony przez ponad dwa miesiące. Po opuszczeniu twierdzy nie zaprzestał walki o niepodległość. Uczestniczył w akcjach dywersyjnych, a po zakończeniu działań wojennych rozbrajał Niemców. Niedługo jednak cieszył się pokojem, bo w 1920 roku musiał stawić czoła kolejnemu wrogowi i bronić ziem polskich przed Bolszewikami.
W okresie międzywojennym Olszewski pracował w kilku miejscach. Zatrudniony był  m. in. w zrzeszeniu Kooperatyw Warszawskich, w Urzędzie Skarbowym Podatków i Opłat Skarbowych w Grójcu, w Urzędzie Miasta czy też w Państwowej Hurtowni Wódek. W 1934 roku wybrano go na burmistrza Grójca.
Zasługi Olszewskiego w rozwój miasta są imponujące. W trakcie jego kadencji doszło m. in. do elektryfikacji Grójca i okolicznych wsi. Wyremontowano także ratusz, wybudowano ośrodek zdrowia oraz łaźnię miejską i zmodernizowano kilka ważnych ulic.
Pracę samorządową przerwał wybuch II wojny światowej. Olszewski, w obawie przed aresztowaniem, udał się do Warszawy. Tam nawiązał kontakt z Armią Krajową i przyjął pseudonim „Wojtek Nurski”. Walczył w powstaniu warszawskim. Zginął 16 września 1944 roku w trakcie bombardowania domu przy ul. Puławskiej 128.

Medal i tablica
Przypomnijmy, że 21 września 2019 roku, podczas obchodów 600-lecia nadania Grójcowi praw miejskich, rada miejska nadała Tadeuszowi Olszewskiemu tytuł Honorowego Obywatela Grójca. Odznaczenie odebrał jego bratanek profesor Andrzej Olszewski. Tego samego dnia, odbyło się także uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej ostatniemu przedwojennemu burmistrzowi. Zawieszono ją na południowej ścianie ratusza.
Pisząc o życiorysie Tadeusza Olszewskiego, korzystałem z informacji zawartych w „Słowniku wiedzy o Grójeckiem” autorstwa prof. Zdzisława Szeląga.

Redakcja / Dominik Górecki

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja