Zainwestują dzięki tarczy

Gmina Goszczyn przeznaczy środki m.in. na wymianę oświetlenia ulicznego (zdj. poglądowe). Gmina Goszczyn przeznaczy środki m.in. na wymianę oświetlenia ulicznego (zdj. poglądowe).

Ponad 11 milionów złotych dla samorządów powiatu grójeckiego w ramach pierwszej transzy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Do 10 sierpnia powiaty, miasta i gminy mogły składać wnioski do Funduszu Inwestycji Lokalnych, tarczy dla samorządów. Spośród 6 miliardów złotych, około 11 milionów trafi do władz powiatu grójeckiego. Pieniądze od rządu można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, np. w szkoły, przedszkola, wodociągi, szpitale czy domy pomocy społecznej, a także inne niezbędne lokalne działania. Pierwsza transza tarczy wypłacana była wszystkim samorządom. Kwota dotacji liczona była w oparciu o algorytm (ilość mieszkańców i kwota przeznaczona na inwestycje w 2020).

Na wkład własny
W ramach tarczy 0,5 mln złotych otrzymał samorząd Pniew. Decyzją władz kwota została wykorzystana na wkład własny gminy w zaplanowanych w budżecie inwestycjach. Ponad 300 tysięcy złotych przeznaczono na modernizację drogi gminnej w Osieczku.
– Dzięki tarczy inwestycja ta wyszła praktycznie bez grosza wkładu z budżetu gminy – mówi Ireneusz Szymczak, wójt Pniew. – Pieniądze te bardzo pomogą samorządom rozkręcić swoją działalność po trudnych miesiącach pandemii koronawirusa.
Władze planują także ubiegać się o kolejną transzę. Tutaj samorządy będą musiały już przedstawić konkretne zadanie, którego minimalny koszt to 400 tysięcy złotych. Wnioski będą poddane ocenie przez przedstawicieli kilku ministerstw. Termin ich złożenia mija z końcem września.
– Grzechem byłoby nie skorzystać z takiej szansy – dodaje Szymczak.

Na oświetlenie i elewacje
Do najmniejszej gminy w powiecie grójeckim, Goszczyna trafiło także 0,5 mln złotych. Dzięki tym środkom władze będą mogły zrealizować dodatkowe zadania. Samorząd zdecydował się na modernizację oświetlenia ulicznego na ledowe na terenie całej gminy oraz wykonanie termomodernizacji budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Sielcu. Pozostałe środki zostawi w rezerwie na wkład własny na inne inwestycje.
– Będę chciał, aby zasiliły one wykonanie wodociągu w Bądkowie – zapowiada Waldemar Kopczyński, wójt Goszczyna.
I to właśnie o środki na to zadanie włodarz będzie chciał wnioskować w drugiej transzy tarczy. Wykonanie wodociągu w miejscowości oszacowano na ponad 0,8 mln złotych.
Po 0,5 mln złotych otrzymały także gminy: Błędów, Jasieniec, Mogielnica, Nowe Miasto nad Pilicą. Budżet Warki zasiliło blisko 1,4 mln złotych, a nieco ponad 0,6 mln złotych kasę Belska Dużego.

Będzie na dziurę w budżecie
Najwięcej środków w ramach tarczy otrzymał grójecki samorząd, bo nieco ponad 3 mln złotych. Władze deklarują, że będą one źródłem finansowania już zaplanowanych w budżecie inwestycji, tj. budowy ulicy Batalionów Chłopskich od ul. Lewiczyńskiej do ul. Drogowców, budowa sieci ciepłowniczej w ul. Laskowej, budowy ul. Relaksowej i Bokserskiej oraz innych mniejszych inwestycji majątkowych.
Samorząd planuje także wnioskować o pieniądze z drugiej transzy, która także miałaby pomóc w realizacji zaplanowanych wcześniej zadań.
– Gmina w tej chwili ma pięciomilionową dziurę budżetową – mówi Dariusz Gwiazda, burmistrz Grójca. – Otrzymane pieniądze sprawią, że będzie można wykonać zaplanowane działania tj. zakup i montaż hali pneumatycznej wraz z wymianą sztucznej trawy boiska „Orlik” przy PSP nr 1 oraz budowę drogi Heweliusza i Śniadeckich.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja