Wybory parlamentarne „Młodzi głosują” w gminie Chynów

Wybory parlamentarne „Młodzi głosują” w gminie Chynów

Młodzi ludzie, uczniowie szkół podstawowych w Chynowie i Pieczyskach, mieli szansę wziąć udział w wyborach parlamentarnych w ramach akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują”.

Wybory odbyły się w PSP Chynów 7 października 2019 r., a w Pieczyskach 9 października 2019 r. Uczniowie – wyborcy z klas VI – VIII głosowali zgodnie z zasadami obowiązującymi w wyborach ogólnopolskich. Samodzielnie przygotowali lokale wyborcze, zasiadali w komisjach wyborczych, liczyli głosy, sporządzali protokoły i publikowali wyniki. Jak sami mówili, czuli się dorośle, byli odpowiedzialni i nieco zestresowani, czy wszystko będzie w porządku.
Przed szkolnymi wyborami młodzież klas: VIIIA (Chynów), VIII (Pieczyska)przygotowali akcję profrekwencyjną. W Chynowie był to apel, podczas którego uczennice przedstawiły uprawnienia parlamentu, zasady głosowania, termin szkolnych wyborów,  zamieszczały też informacje na szkolnym fanpage, przygotowały wyborczą gazetkę ścienną, w miejscach szczególnie uczęszczanych umieściły plakaty zachęcające do wzięcia udziału w wyborach. Ponadto grupa przygotowała Szkolny Quiz Wyborczy dla klas VI – VIII, dotyczący m.in. uprawnień sejmu i senatu. Zwycięzcy otrzymali dyplom i Konstytucję RP z komentarzem. W Pieczyskach również rozwieszane były plakaty, ale tutaj uczennice rozmawiały o wyborach z mieszkańcami, przeprowadziły ankietę wśród dorosłych. Pytania dotyczyły postrzegania kampanii wyborczej, realizacji  programów wyborczych, udziału w wyborach.
Obydwa zespoły miały obowiązek opisać podjęte działania na stronie CEO „Młodzi głosują” oraz umieścić zdjęcia dokumentujące przebieg całej akcji.
Celem akcji, mającej już spore tradycje, jest przygotowanie młodych ludzi do życia w społeczeństwie demokratycznym, obywatelskim. Uczy tego szkoła, powinni też uczyć dorośli – rodzice, dziadkowie, sąsiedzi. Bo jak powiedział Jan Zamoyski (z książki Statuta Ordynacyi Zamoyskiej) „Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.     

Lilla Ambroziak

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja