Grają nam od 45 lat

Grają nam od 45 lat

Orkiestra Dęta w Olszewie świętowała 45-lecie istnienia. Był koncert, życzenia oraz upominki.

Orkiestra Dęta w Olszewie powstała w 1972 roku z inicjatywy Franciszka Maciaka.

Wspólne świętowanie
W sobotę, piątego stycznia w budynku OSP Olszew odbyła się uroczystość 45-lecia orkiestry. Wzięli w niej udział muzycy wraz z rodzinami, sympatycy, sponsorzy, przedstawiciele gminnej oraz powiatowej władzy samorządowej, a także ks. Arkadiusz Wiktorowicz proboszcz parafii pw. Michała Archanioła w Goszczynie, dziekan dekanatu mogielnickiego. Spotkanie było formą podziękowania wszystkim ofiarodawcom, sponsorom oraz mieszkańcom wsi Olszew, Jakubów, Romanów, Julianów za wspieranie orkiestry. Jednym z prezentów, jakie otrzymała orkiestra w dniu jubileuszu, były pulpity na nuty przekazane przez wójta Waldemara Kopczyńskiego.
– Ja osobiście i każdy mieszkaniec gminy Goszczyn jesteśmy dumni, że mamy orkiestrę dętą, która występuje na uroczystościach gminnych, a także promuje gminę Goszczyn na zewnątrz. Jako samorząd będziemy dalej pomagać w bieżącej działalności i wspierać dalszy rozwój druhów-muzyków – podsumował włodarz gminy Goszczyn.

Ponadczasowe instrumenty od mieszkańców
Dzięki jego zaangażowaniu i wkładowi finansowemu oraz wsparciu społeczności wiejskiej zakupiono instrumenty, których większość służy do dzisiaj. Pierwszym nauczycielem był pan Dzwonek z Goszczyna, potem pod swoje skrzydła przejął muzyków Stefan Szewczyk z Mogielnicy. Kolejnymi dyrygentami zespołu byli: Hipoli Jung, Stanisław Gawłowski, Marek Zaszewski oraz Ryszard Sygnarek, który prowadzi orkiestrę od 2005 roku. Swój pierwszy koncert orkiestra dała podczas święta Trzech Króli w 1974 roku, w kościele parafialnym w Goszczynie. Nad muzykami od 2002 roku patronat sprawuje Ochotnicza Straż Pożarna w Olszewie. Od 2009 roku orkiestra bierze udział w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych. Była również gospodarzem tej imprezy w swojej gminie.

Złapali dętego bakcyla
Obecnie Orkiestra Dęta w Olszewie liczy 25 muzyków, z czego dwaj są w zespole od początku jej istnienia, Szczepan Maciak (obecnie opiekun orkiestry) oraz Bogdan Tkaczyk. Nie można sobie wyobrazić ważnych uroczystości świeckich oraz religijnych w gminie Goszczyn bez akompaniamentu muzyków z Olszewa. Graniem w orkiestrze interesuje się wielu młodych adeptów muzyki.
– Niewątpliwie duża w tym zasługa poszczególnych dyrygentów, a najbardziej Ryszarda Sygnarka, który znacznie odmłodził orkiestrę – mówi Sylwester Stępień, jeden z członków.
Także w obecnej chwili do zasilenia orkiestry przygotowywani są dwaj młodzi muzycy.

Muzyka warta wsparcia
Dźwięki orkiestry rozbrzmiewają w Olszewie przynajmniej raz w tygodniu. Muzycy spotykają się na próby w tutejszej remizie OSP. Muzyków wspierają finansowo indywidualni sponsorzy, urzędy, także mieszkańcy Olszewa oraz sąsiednich miejscowości.
– Sprzęt, który jest obecnie na stanie orkiestry, a przede wszystkim jej bogata i długoletnia historia oraz zaangażowanie wielu osób pokazują, że każda zainwestowana w ten zespół złotówka, procentuje wielokrotnie. – dodaje Sylwester Stępień.
Życzymy kolejnych jubileuszy.
POK

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja