Jednak podatku nie zapłacą

Jednak podatku nie zapłacą

Rolnicy zwolnieni z podatku od nieruchomości mieszkalnych. Magistrat przygotowuje nowe decyzje podatkowe.

Przypomnijmy, że na początku grudnia ubiegłego roku radni gminy Goszczyn większością głosów opowiedzieli się za uchwałą w sprawie zniesienia zwolnienia rolników z podatku od nieruchomości mieszkalnych. Dotychczas rolnicy tej gminy, jako jedni z nielicznych w powiecie grójeckim (podobny system funkcjonuje w gminie Mogielnica oraz Błędów), którzy posiadali gospodarstwo o powierzchni powyżej 1 ha, zwolnieni byli z opłaty tego podatku.
– Biorę tę decyzję, mówiąc kolokwialnie, na siebie – tłumaczył wtedy Waldemar Kopczyński, wójt Goszczyna. – Zdaję sobie sprawę, że może ona wywołać zamieszanie wśród ludzi, ale musimy ruszyć z miejsca, a do tego potrzebne są nam pieniądze. Nigdy nie ma odpowiedniego czasu na podejmowanie trudnych decyzji.
W myśl uchwały od 1 stycznia tego roku rolnicy posiadający gospodarstwo o powierzchni powyżej 1 ha zobowiązani byliby do płacenia podatku od nieruchomości mieszkalnych w kwocie 0,79 zł za m2 swojego domu. Władze Goszczyna zaplanowały, że wpływy z podatku zasiliłyby wtedy budżet gminy kwotą około 50 000 złotych. Kolejne 50 000 zł samorząd otrzymałby z subwencji ogólnej płaconej przez państwo. W sumie około 100 000 złotych z założenia miało być pieniędzmi przeznaczanymi na wykonywanie projektów niezbędnych do pozyskiwania wsparcia finansowego z zewnątrz na inwestycje.
Decyzja władz wywołała jednak niezadowolenie wśród rolników, którzy liczną grupą przybyli na kolejne posiedzenie rady.
– Nie zagląda się do kieszeni mieszkańców, trzeba szukać pieniędzy gdzie indziej – komentowali decyzję rady oraz wójta obecni na sesji mieszkańcy gminy.
Finalnie radni po raz kolejny pochylili się nad uchwałą w tej sprawie, z tą zmianą, że mówiła ona o zniesieniu opłat dla rolników od nieruchomości mieszkalnych, tak jak to miało miejsce dotychczas. Podczas głosowania nad uchwałą w nowym kształcie opowiedziało się 9 radnych, czyli większość.  Wtedy to pojawiło się jednak pytanie, czy formalnie będzie ona mogła wejść w życie jeszcze w 2019 roku. Władze gminy wystąpiły o opinię w tej sprawie do Regionalnej Izby Obrachunkowej. W tym czasie rolnicy otrzymali również decyzje, na których widniała opłata za wspomniany podatek. Jak się jednak okazuje, dokumenty te są nieważne.
– Nie będzie podatku od nieruchomości mieszkalnych – mówi Waldemar Kopczyński, wójt Goszczyna. – Będziemy wydawać nowe decyzje. RIO uznała, że podjęta przez radnych druga uchwała może wejść w życie w trakcie roku podatkowego.
Nowa uchwała podatkowa obowiązuje od 1 lutego. W związku z tym rolnicy będą zobowiązani do zapłaty podatku od nieruchomości mieszkalnych tylko za jeden miesiąc (styczeń). Za kolejne miesiące opłata nie będzie naliczana.


Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja