Odkrywali tajniki wody

Odkrywali tajniki wody

Pierwszy gminny konkurs o wodzie, pt. „Grójecka woda dostępna, bezpieczna i zdrowa”.

Dzieci oraz młodzież ze szkół z terenu gminy i miasta Grójec od kilku tygodni poznaje tajniki wody, by z końcem kwietnia wziąć udział w pierwszej edycji konkursu organizowanego przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Grójcu.
Uczniowie grójeckiego gimnazjum wzięli udział w warsztatach szkoleniowych w ramach przygotowań do finału konkursu gminnego z okazji Dni Wody.  Uczestnicy to 10 zespołów dwuosobowych ze wszystkich szkół gminnych, zwycięscy eliminacji szkolnych, w których wzięło udział 84 uczniów. 
Celem szkolenia było wyposażenie uczestników w umiejętność wykrywania szkodliwych dla człowieka związków typu: azotyny, fosforany, żelazo, określania pH. Badania przeprowadzano na próbkach pobranych ze ścieków przed procesem ich oczyszczania, ścieków oczyszczonych, wody surowej przed procesem uzdatniania oraz wody po procesie uzdatniania.
Uczestnicy otrzymali także materiały informacyjne dotyczące pochodzenia tych związków, szkodliwości i metod ich usuwania. Na etapie finałowym ta umiejętność i wiedza będą jednym z ocenianych zadań konkursowych.
Kolejnym etapem będą warsztaty terenowe na terenie obiektów ZWiK: stacjach uzdatniania wody i oczyszczalni ścieków. Informacje pozyska w trakcie tych zajęć także będą tematem pytań. Przygotowaniem materiałów edukacyjnych, prowadzeniem szkoleń laboratoryjnych i terenowych zajęli się nauczyciele dr Anna Jóźwik, mgr Małgorzato Łazowska oraz mgr inż. Marek Kulig.
Finał konkursu planowany jest na 26 kwietnia. Przewidziane są cenne nagrody.
Organizatorami konkursu i fundatorami nagród są: Burmistrz Miasta i Gminy Grójec Jacek Stolarski, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Janusz Gaweł.
Koordynator Marek Kulig

Ostatnio zmienianywtorek, 27 marzec 2018 11:30
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja