Zapłacą za oddychanie świeżym powietrzem

fot. Kraina Jeziorki fot. Kraina Jeziorki

Prawdopodobnie od pierwszego sierpnia w gminie Pniewy zacznie obowiązywać nowy podatek.

Stali mieszkańcy gminy mogą jednak spać spokojnie, ponieważ nowy podatek ich nie dotyczy. Gmina zamierza bowiem wprowadzić tzw. opłatę miejscową, potocznie zwaną opłatą klimatyczną. Jeśli zostanie wprowadzona, będzie ona obowiązywać jedynie kuracjuszy i gości hotelowych.
– Gmina Pniewy słynie nie tylko z sadownictwa. Mamy też piękne tereny  turystyczne. Jest  u nas sanatorium i kilka miejsc z pokojami hotelowymi – uzasadnia pomysł wprowadzenia opłaty wójt gminy Ireneusz Szymczak.
Wstępnie wysokość opłaty ustalono na poziomie 2 zł za dobę pobytu. – 2 zł za dobę nie będzie dużym obciążeniem dla kuracjuszy i gości hotelowych. Nawet jeśli ktoś przyjedzie na dwa tygodnie, to koszt opłaty miejscowej wyniesie go raptem 28 zł – przekonuje wójt. – Gdy pomnożymy liczbę kuracjuszy i gości przez liczbę dni pobytu, to wyjdzie już konkretna kwota. Dla naszej gminy każdy grosz się liczy – dodaje samorządowiec.
Jak szacuje Ireneusz Szymczak, roczne wpływy z opłaty klimatycznej do budżetu gminy wyniosą od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
W gminie Pniewy jest kilka miejsc posiadających bazę hotelową. Spośród nich najwięcej gości może przyjąć sanatorium znajdujące się w Osieczku.
Ostateczną decyzję w sprawie wprowadzenia opłaty klimatycznej podejmą radni podczas najbliższej sesji rady gminy. Posiedzenie wyznaczono na 25 lipca.
Opłaty klimatyczne wprowadziło większość polskich gmin, do których przyjeżdża wielu turystów lub kuracjuszy. Na przykład w Ciechocinku wynosi ona 3,70 zł za dobę, w Nałęczowie – 3,50 zł, w Darłowie 2,15 zł, zaś w Zakopanem – 2 zł.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja