Wskrzesić duchowość

Wskrzesić duchowość

Odpust w parafii Trójcy Przenajświętszej w Lipiu powrócił do czasów swojej świetności.

Niegdyś odpust w Lipiu był jednym z najważniejszych okolicznych wydarzeń. Na uroczystość ściągały tłumy wiernych. Niestety, z biegiem lat tradycja ta powoli traciła na znaczeniu.

Duchowość i integracja
Jakiś czas temu w głowie kilku młodych parafian zrodził się jednak pomysł odbudowy tradycji uroczystego odpustu w Lipiu. – Przyświecało nam kilka celów. Chcieliśmy przede wszystkim nawiązać do tradycji duchowej Lipia. Niegdyś był tu klasztor, w którym funkcjonowały 3 zakony: Franciszkanie, Brygidki i Karmelici Trzewiczkowi. Do lipskiego sanktuarium, zanim zostało zniszczone podczas I wojny światowej, pielgrzymowało mnóstwo osób. Tak więc nasza ziemia jest omodlona na każdym skrawku. Czas wskrzesić tę duchowość – mówią Joanka Szewczyk i Paweł Sokołowski z Młodzieżowej Grupy Parafialnej działającej przy parafii w Lipiu, pomysłodawcy i organizatorzy odpustu. – Jednocześnie odpust ma integrować mieszkańców. Bardzo nam zależy również na tym, by wieś była miejscem atrakcyjnym dla młodych ludzi. Chcemy, żeby zostali tu, a nie uciekali do miast – dodają.

Wspólna modlitwa
Efektem starań organizatorów, przy współpracy z proboszczem parafii w Lipiu ks. Ewarystem Tomasiewiczem, Ochotniczą Strażą Pożarną w Lipiu, Urzędem Gminy w Błędowie oraz mieszkańcami, był odpust, który odbył się 21 lipca.
Odpust rozpoczął się rankiem, od Godzinek do Matki Bożej Szkaplerznej. Z kolei o 9 wierni spotkali się na pierwszej mszy świętej. Tuż po niej młodzież z parafii poprowadziła różaniec. Centralnym punktem dnia była uroczysta msza święta z procesją koncelebrowana przez ks. Ewarysta Tomasiewicza oraz neoprezbitera, ks. Łukasza Ręczka, który wygłosił homilię.

Od wykładu do potańcówki
Wiele działo się także na terenie przykościelnym. Od rana uczestnicy odpustu mogli próbować, barszczu, a także słodkości i smalcu przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Machnatki Parceli.
Zainteresowanie wzbudził również festiwal szarlotki oraz grochówka i kompoty przyrządzone przez grupę parafianek. Dochód ze sprzedaży lokalnych specjałów zostanie przeznaczony ochronę życia poczętego i wsparcie rozbudowy Domu Samotnej Matki prowadzonego przez Fundację Małych Stópek
Bardzo ciekawym elementem uroczystej niedzieli był wykład „Jabłka w malarstwie” wygłoszony przez Bogusława Deptułę, historyka sztuki i wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych. Opowiedział on o bogatej symbolice jabłka. Owoc ten na swoich obrazach uwieczniali najsłynniejsi malarze, m.in. Hans Memling, Caravaggio, Paul Cézanne, Paul Gauguin czy Pablo Picasso. Z kolei wśród polskich artystów motyw jabłka szczególnie chętnie wykorzystywał Władysław Ślewiński.
Po wykładzie przyszedł czas na zabawę. W tradycyjnej potańcówce, do której przygrywała znana ludowa Kapela Niwińskich, wzięło udział kilkadziesiąt osób.
Uroczysty odpust zwieńczył Koncert Uwielbienia, przygotowany przez Scholę Cordis, kierowaną przez Izabelę Sokołowską oraz Agatę Witczak, której towarzyszyła schola z sąsiedniej parafii w Błędowie. Koncert poprowadził ks. Paweł Komar z Duszpasterstwa Młodzieży Magis.
Już po zakończeniu koncertu, o 21, wierni modlili się podczas Apelu Jasnogórskiego, wieczornej modlitwy kierowanej do Matki Bożej.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja