Podwyżka dla sołtysów

Podwyżka dla sołtysów

Sołtysi wsi będących częścią gminy Grójec będą otrzymają wyższe diety niż dotychczas.

Miesięczna dieta sołtysa w gminie Grójec wynosi teraz 300 zł – tak postanowili radni podczas sesji, która odbyła się 27 stycznia. Wynik głosowania kształtował się następująco: 18 głosów „za”, 0 „przeciw” i 1 „wstrzymuję się”. Tym, który wstrzymał się, był Henryk Feliksiak. Jego decyzji jednak dziwić się nie można, bowiem oprócz tego, że sprawuje mandat radnego, jest także sołtysem Szczęsnej.
Obecni na sesji sołtysi nagrodzili decyzję radnych brawami.

Inicjatywa radnych
Za inicjatywę podniesienia sołtysom diet odpowiadają radni dwóch klubów opozycyjnych wobec burmistrza Dariusza Gwiazdy, Wspólnie dla Gminy Grójec oraz Dla Wyborców. W marcu ubiegłego roku przedstawiciele tych ugrupowań złożyli do włodarza pismo z prośbą o znalezienie pieniędzy na ten cel. 
– Nasza inicjatywa została ponowiona we wniosku do budżetu gminy Grójec na 2020 rok, który został złożony do burmistrza we wrześniu ubiegłego roku – informuje Karol Biedrzycki, przewodniczący rady miejskiej. – Sołtys pełni funkcję pośrednika pomiędzy organami gminy a mieszkańcami. W dużej mierze wykonuje pracę społeczną, która wymaga poświęcenia prywatnego czasu, zaangażowania i serca. W mojej ocenie rola sołtysa jest niezmiernie ważna i powinna być w odpowiedni sposób nagradzana. Nadmienię, że uchwała w sprawie ustalenia wysokości diet dla sołtysów obowiązywała od 2008 roku i wymagała zmiany – argumentuje.

Dobry pomysł
Burmistrz Dariusz Gwiazda przystał na propozycję klubów radnych i wniósł uchwałę zwiększającą sołeckie diety do harmonogramu pierwszej tegorocznej sesji. – Temat podwyżek diet sołeckich ciągnął się od kilku lat. Jeszcze w poprzedniej kadencji, jak byłem radnym, sołtysi wnosili o zwiększenie diet, ale wtedy nie zostało to wzięte pod uwagę. Uważam, że podwyżka jest wskazana, bo sołtysi dużo czasu poświęcają pracy na rzecz swoich miejscowości – mówi burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda. – Chcę również podkreślić, że liczę się ze zdaniem radnych. Jeśli uważają, że taka decyzja jest potrzebna, to ja jak najbardziej to akceptuję. Nie ma tu znaczenia, że inicjatywa pochodzi od radnych opozycyjnych. Dobre pomysły po prostu trzeba wspierać – dodaje samorządowiec.
Podwyżka diet weszła w życie z datą wsteczną – obowiązuje od 1 stycznia 2020 roku. Wcześniej miesięczne uposażenie sołtysów wynosiło 200 zł (niezależnie do tego, czy przyjdą na sesję czy nie). Ponadto, mogą liczyć na inkaso z tytułu poboru podatku rolnego i leśnego.

Ostatnio zmienianywtorek, 11 luty 2020 11:37
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja