Zanim trafią do Ciebie, przechodzą przez ich ręce

Zanim trafią do Ciebie, przechodzą przez ich ręce

Żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu pomagają w dowożeniu żywności do Ośrodków Pomocy Społecznej na terenie swojego stałego rejonu odpowiedzialności. Dzięki temu paczki dla osób objętych kwarantanną są dostarczane na czas.

Od początku kwietnia Terytorialsi z Grójca wspierają gminne i miejskie ośrodki pomocy społecznej, nie tylko poprzez dostarczanie żywności i leków do osób objętych kwarantanną, ale także przewożąc wielotonażowe dostawy.

- Transport od 2 do 5 ton żywności odbywa się naszymi samochodami ciężarowymi typu Jelcz. Dodatkowo kolejnym autem wyjeżdża do ośrodka pomocy odpowiednia ilość żołnierzy, którzy na miejscu pomagają pracownikom rozpakować palety z żywnością i przenieść ją we wskazane miejsce - informuje podpułkownik Janusz Ostrowski, dowódca 61 blp w Grójcu.
W związku z rosnącą ilością osób objętych kwarantanną, zapasy lokalnych magazynów żywności szybko się kończą. Dotychczas to Banki Żywności zapewniały transport i logistykę żywności. Na chwilę obecną to działanie zostało wstrzymane, a zadania przekazane do realizacji jednostką socjalnym, które nie dysponują ciężkim sprzętem. Wychodzą naprzeciw spływającym do grójeckiej jednostki wojskowej wnioskom, żołnierze 61 blp rozpoczęli kolejny etap współpracy z lokalnymi OPS, czyli wielotonażowy przewóz żywności.

- W czasie walki z COVID-19 słowa naszego kredo: „Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności” są dla nas wyznacznikiem i mottem do działania. Cieszę się, że moi żołnierze mimo upływających tygodni ciągle podchodzą do działań ciągle z takim samym zaangażowaniem - podkreśla podpułkownik Ostrowski. 

Od samego początku pomoc w postaci dostarczaniu żywności i leków oraz zapewnienia opieki nad osobami objętymi kwarantanną 61 blp realizował na prośbę MOPS Mokotów. Paczki pobierane były z Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża, a później dostarczane na wskazane przez pracowników socjalnych adresy. Od 31 marca podobne działania batalion rozpoczął w Grójcu. Terytorialsi z Grójca wspierają również weteranów. Szczególnie potrzebna jest pomoc kombatantom, którym Terytorialsi robią zakupy.


***


Od 18 marca br. Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Jej celem jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.
Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest blisko 3 tys. żołnierzy WOT. Kolejnych blisko 22 tys. pozostaje w podwyższonej, 12-godzinnej gotowości do działania.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja