Zapomniany współtwórca niepodległości

Zapomniany współtwórca niepodległości

11 marca 2020 roku odbył się XIX Gminny Konkurs Historyczny w Publicznej Szkole Podstawowej im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie pod patronatem wójta gminy Belsk Duży Władysława Piątkowskiego.

W konkursie wzięło udział 11 uczniów ze szkół podstawowych z gminy Belsk Duży. Uczestnicy rozwiązywali test wiedzy: „Książę Zdzisław Lubomirski-zapomniany współtwórca niepodległości”. Finalistów etapu gminnego oceniała komisja w składzie: Remigiusz Matyjas - przewodniczący, historyk, dr nauk humanistycznych, Kinga Majewska dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu oraz Joanna Bodych-nauczycielka historii z wieloletnim stażem pracy. Komisja wyłoniła zwycięzców: I miejsce zajął Szymon Witczak (PSP im. UNICEF w Lewiczynie), II miejsce wywalczyła Amelia Sochaczewska (PSP im. UNICEF w Lewiczynie), III miejsce przypadło Damianowi Jaskólskiemu (PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym). Swoją obecnością dziewiętnastą edycję konkursu zaszczycili: dyrektor GZOPO Maria Walewska-Żółcik oraz sekretarz gminy Renata Ostatek, a także przedstawicielka Pałacu w Małej Wsi, która w imieniu Tomasza Barańskiego wręczyła dodatkowe nagrody laureatom: książki oraz bilety wstępu do małowiejskich posiadłości.
Warto wspomnieć, że konkurs zorganizowany po raz pierwszy w 2001 roku przez nauczyciela szkoły Krzysztofa Wójcika z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tej edycji do pierwszego etapu przystąpiło 60 uczniów z czterech szkół podstawowych. W ścisłym finale znaleźli się laureaci z podstawówek gminy Belsk. Cel historycznych zmagań to przede wszystkim zainteresowanie uczniów historią naszego regionu, motywowanie i zachęcanie do poznawania dziejów Małej Ojczyzny. Uczniowie przygotowywali się do rozwiązywania testu na podstawie książki dr Remigiusza Matyjasa „Jesteśmy cząstką ojczyzny. Z patriotycznych tradycji gminy Belsk Duży” wydanej przez belski samorząd w celu upamiętnienia obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości w gminie Belsk Duży.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez: wójta gminy Belsk Duży, PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie, Pałac w Małej Wsi oraz Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. W.S. Laskowskiego w Grójcu.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!
PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie
 

Ostatnio zmienianywtorek, 24 marzec 2020 21:43
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja