100–lecie Bitwy Warszawskiej 1920 roku

100–lecie Bitwy Warszawskiej 1920 roku

W dniu 13 sierpnia 2020 roku wójt gminy Belsk Duży Władysław Piątkowski oraz Komendant CRiWWRE płk. Andrzej Kozera zaprosili na ceremonię, aby złożyć hołd wszystkim, którzy oddali życie nie tylko za wolność Polski, ale i całej cywilizowanej Europy. Gdyby bowiem Armia Czerwona przetoczyła się przez Polskę i dotarła do zrewolucjonizowanej Europy, wolnościowa przyszłość Starego Kontynentu stanęłaby pod znakiem zapytania.

„Bitwa, dziś rozpoczęta pod Warszawą i Modlinem decydować będzie o losach dalszych całej Polski! Albo rozbijemy zupełnie dzicz bolszewicką i udaremnimy tym samym zamach sowiecki na niepodległość Ojczyzny i byt Narodu, albo ciężka niedola i nowe jarzmo czeka nas wszystkich bez wyjątku. Pomni hasła odwiecznego, Bóg i Ojczyzna, natężymy też w tych dniach najbliższych wszystkie nasze siły, by zgnieść doszczętnie przewrotnego wroga, dybiącego na naszą zagładę. /…/ Niech wszyscy wiedzą, że zwyciężyć musimy!” – tak brzmiały słowa z 14 sierpnia 1920 r, z rozkazu generała Tadeusza Rozwadowskiego, szefa Sztabu Generalnego Naczelnego Dowództwa Wojsk Polskich.
I zwyciężyli w bitwie, którą okrzyknięto mianem jednej z najważniejszych w dziejach świata. Dziś pamiętamy o tych, którzy 100 lat temu złożyli największą ofiarę – własnego życia i umożliwi odbudowę polskiej państwowości po 123 latach zaborów.
W gminie Belsk Duży oddano hołd wszystkim uczestnikom wojny polsko-bolszewickiej na cmentarzach i miejscach pamięci w Belsku Dużym, Lewiczynie i Łęczeszycach. Kwiaty i znicze w tym dniu składali wójt Władysław Piątkowski, radny powiatowy Adam Balcerowicz, przewodniczący rady gminy Bogusław Sikorski, wiceprzewodniczący Ewa Maciak, Zbigniew Byrski, radni rady gminy Belsk Duży, dyrektor PSP im. Jana Pawła II Teresa Bogdańska, dyrektor PSP im. Romualda Traugutta Jacek Witczak, przedstawiciele PSP im. UNICEF w Lewiczynie oraz komendant dh Tomasz Fliszkiewicz i harcerze ze Szczepu Drużyn im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.
W imieniu jednostki wojskowej znicze składali st. chor. sztab. Dariusz Zatora i sierż. Norbert Szymański. Ceremonię w Belsku Dużym zwieńczyła modlitwa za zmarłych poprowadzona przez ks. Józefa Wójcika, wikariusza parafii pw. Św. Trójcy.
Urząd Gminy Belsk Duży
Emilia Tomasiak
Foto: K. Kowalski

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja