Goście z Indii, Afganistanu i Brazylii w progach ZSP w Jasieńcu

Goście z Indii, Afganistanu i Brazylii w progach ZSP w Jasieńcu

W maju wolontariat „Pomocna dłoń” istniejący przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Jasieńcu, nawiązał współpracę z  komitetem międzynarodowej organizacji AIESEC, działającym  przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Efektem jest realizacja programu pt. „Jakościowa Edukacja” skierowanym  do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Aisec to organizacja istniejąca od 1948, której celem jest dążenie do osiągnięcia pokoju na świecie i rozwijania  w młodych ludziach cech liderskich  poprzez praktyczne doświadczenia w międzynarodowych środowiskach. Uczestnicząc  w Global Volunteer młodzi ludzie mają możliwość zrozumienia swoich mocnych i słabych  stron, a także pasji i wartości, które motywują ich do działania na rzecz otoczenia.
To właśnie doświadczenie międzykulturowego wolontariatu  pozwala naszej szkole  gościć 3 młodych ludzi z różnych państw: Isabelę Secco z Brazylii, Ashutosha Sharma z Indii i Mohammeda Hashimi z Afganistanu.  Wolontariusze przebywają w Polsce 7 tygodni, a w  dniach  od 17 do 24 września w naszej placówce i Publicznej Szkole Podstawowej w Jasieńcu. Dzięki gościnności Rodziców uczniów  naszej szkoły: państwa Dobiasz, Biernackich i Drążkiewiczów wolontariusze w codziennych sytuacjach, w czasie wspólnych posiłków i rozmów poznają zwyczaje i kulturę polską.
Przez 3 dni Isabela, Tosh i Mohammed prowadzą także dla uczniów  warsztaty, gry, kalambury  o bogatej  tematyce: edukacja, kultura, gospodarka państw, które reprezentują.  Wspólnie spędzony czas, wycieczki  przyczynią się do lepszego zrozumienia kultury innych państw oraz  większej tolerancji w stosunku do tego co inne, różne. Podczas projektu  młodzież zdobywa także praktyczne umiejętności językowe łamiąc bariery strachu przed mówieniem w języku angielskim.
Cała społeczność ZSP przywitała uroczyście wolontariuszy dzieląc się przygotowanymi prezentacjami o naszej ojczyźnie i jej historii. Uczniowie przygotowali także wiele atrakcji dla gości z zagranicy. Jedną z nich  było zwiedzanie gospodarstwa sadowniczego, sprzętu mechanicznego oraz sadów owocowych. Emocji było co niemiara. Największym zainteresowaniem cieszyła się możliwość testowania platformy sadowniczej oraz wózka widłowego. Życzliwość Państwa Skowron urzekła wolontariuszy. Wtorkowe popołudnie upłynęło na zwiedzaniu okolicy i warsztatach kulinarnych, podczas których uczniowie dzielili się swoimi umiejętnościami: lepienia pierogów, pieczenia szarlotki oraz zupy dyniowej. Po wspólnej nauce i zabawie wszyscy zasiedli do wspólnej kolacji degustując przygotowane potrawy i ciesząc się swoim towarzystwem. 
Środa była dniem warsztatów, grzybobrania, pamiątkowych zdjęć i pożegnań, po których wolontariusze udali się z wizytą do kolejnych miejsc swojej wędrówki.
 Jestem przekonana, że realizacja projektu i zdobyte doświadczenie zaowocują w przyszłości, na które złożą się: praktyczna znajomość języka obcego a także otwartość i  chęć dzielenia się swoimi zainteresowaniami.
mgr Aneta Lewandowska

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 25 wrzesień 2017 09:07
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja