Z kulturą i sztuką na „ty”

Z kulturą i sztuką na „ty”

Boglewicki Pałac znów tętni życiem.

Zgodnie z wieloletnią tradycją tego miejsca, Pałac w Boglewicach stał się scenerią szeregu wydarzeń związanych z kulturą i sztuką. Na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy miały tu miejsce zajęcia „Akademii Wizytującej” – warsztaty poświęcone edukacji artystycznej i dziennikarskiej młodzieży z terenu powiatu grójeckiego. Uczestników podzielono na dwie grupy warsztatowe (10-13 lat – grupa młodsza oraz grupa starsza 14-17 lat), które weekendowo uczestniczyły w rozmaitych kursach i działaniach przygotowanych przez organizatorów, były to m.in. zajęcia: taneczne, aktorskie, plastyczne, fotograficzne, muzyczne czy dziennikarskie. W luźnej i radosnej atmosferze dzieci i młodzież mogły poczuć i oddać się twórczej pasji. W rezultacie powstał szereg prac o zaskakująco nowatorskich walorach. Wszystkie obiekty, owoce warsztatów, zostały przedstawione licznej publiczności podczas finisażu projektu, który miał miejsce 23 czerwca w Boglewickim Pałacu. Liczni goście wzięli udział w kończącej projekt wystawie pt. „Ptaki-Wolność-Niepodległość”. Zajęcia prowadzili: Agnieszka Zielińska i Krzysztof Jaworski – muzycy, kompozytorzy, Agnieszka Szymańska i Anna Gwarek- choreografki, Marta Olbryś – dziennikarka i animatorka kultury, Artur Krajewski – artysta interdyscyplinarny, Małgorzata Lewińska – aktorka, Tomek Truszkowski – fotograf i Piotr Florek – filmowiec. Gospodarzem Pałacu i jego dobrym duchem była Anna Maria Panasiuk, a koordynatorem działań Akademii – Ania Śladewska. 
Podczas finałowej imprezy nie zabrakło pokazów tanecznych w wykonaniu grupy młodszej, natomiast starsza młodzież przygotowała happening związany z ptakami. Inspiracją do podjętej tematyki działań artystycznych stanowiła obecność licznych gatunków ptaków na terenie pałacowych ogrodów. Potraktowano je jako synonim wolności, która stanowi jeden z nieodłącznych filarów niepodległości. Tym samym warsztaty, wraz z imprezą finałową, wpisały się obchody okrągłej rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Co istotne wystawa zostanie zaprezentowana w innych miastach. W najbliższym czasie będzie to X Interdyscyplinarny Festiwal Sztuk rokrocznie odbywający się pod koniec września w Żyrardowie.
Pałac w Boglewicach wzniesiono w 1860 roku według projektu Zygmunta Gorgolewskiego. Od 1909 roku pod zarządem Edwarda i Justyny Berson pełnił on rolę centrum życia towarzyskiego i kulturalnego. Za sprawą Justyny Berson, którą historia zapamiętała jako kobietę piękną i szlachetną – w Pałacu regularnie pojawiali się muzycy i artyści. W latach okupacji niemieckiej majątek w Boglewicach za przyczyną hrabiny Berson, bo tak nazywała ją okoliczna ludność, stanowił schronienie dla ukrywających się tam członków oporu. Justyna Berson, mimo swoich żydowskich korzeni, przeżyła szczęśliwie okupację niemiecką. Wiosną 1945 roku została zmuszona do opuszczenia Boglewic.
Losy Pałacu w powojennej Polsce były typowe dla tego rodzaju obiektów. Zarówno budynek jak i park stały się ofiarą zmian ustrojowych. Ulegając powolnej dewastacji chyliły się ku upadkowi. Po wojnie w Pałacu mieściła się szkoła ogrodnicza i mieszkania dla nauczycieli, a od 1960 roku Pałac był w posiadaniu Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Kompleks pałacowy zyskał swoje drugie życie dzięki nowym właścicielom: Annie i Jarosławowi. To za ich sprawą począwszy od roku 2007 roku posiadłość wraz z przyległymi budynkami została poddana gruntownej renowacji. Dzisiaj to idealne miejsce na organizację przyjęć, wesel, konferencji oraz wszelkich wydarzeń o charakterze artystycznym. Klimatyczne wnętrza Pałacu znakomicie sprawdzają się również w sesjach zdjęciowych. Z tej okazji gościli tu m.in. Joanna Krupa, Grzegorz Krychowiak i jego partnerka Celia Jaunat.

www.palacboglewice.pl
www.facebook.com/Palaceboglewice
https://www.facebook.com/
ArtisCausae
https://www.facebook.com/
AkademiaWizytujaca/


Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja