Będą dobrze służyć mieszkańcom

Będą dobrze służyć mieszkańcom

Oficjalne i uroczyste otwarcie nowego Urzędu Gminy i Miasta w Mogielnicy odbyło się 28 września 2018 roku.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 18.00 Mszą Świętą celebrowaną przez ks. Kardynała Kazimierza Nycza. Ksiądz Kardynał po zakończonej Mszy Świętej poświecił odrestaurowany dach na kościele parafialnym pod wezwaniem św. Floriana. Następnie w asyście Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Mogielnicy, ksiądz kardynał wraz z mieszkańcami przeszli pod Urząd Gminy i Miasta w Mogielnicy. Kardynał Nycz poświęcił nowy budynek, a następnie, wraz z burmistrzem – Sławomirem Chmielewskim, skarbnikiem Anną Lewandowską oraz radnym Jarosławem Zawalichem, dokonał symbolicznego otwarcia obiektu. Wszyscy przybyli mieszkańcy oraz zaproszeni goście mogli tego dnia zwiedzać urząd, a w sali biura rady czekał słodki poczęstunek. Ostatnią odwiedzoną i poświęconą przez ks. kardynała Nycza inwestycją była odnowiona elewacja i dach w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Mogielnicy. Pamiątkową tablicę upamiętniającą społeczny komitet budowy ośrodka w Mogielnicy w latach 70-tych ubiegłego wieku odsłonił przewodniczący komitetu Waldemar Matysiak.
W tym miejscu warto podkreślić, że o potrzebie budowy nowego budynku Urzędu Gminy i Miasta w Mogielnicy, burmistrz Sławomir Chmielewski mówił już od wielu lat. Budowa nowego urzędu tj. rozbudowa wraz z łącznikiem z zabytkowym starym ratuszem rozpoczęła się w czerwcu 2016 roku. Dotychczasowy Urząd mieścił się aż w trzech budynkach, co znacznie utrudniało mieszkańcom załatwienie spraw urzędowych, a warunki w nich panujące znacznie odbiegały od podstawowych standardów dla tego typu placówek. Dzięki budowie nowego budynku śmiało można stwierdzić, że Urząd Gminy i Miasta w Mogielnicy wkroczył w XXI wiek.
Część parteru nowego budynku zajmuje Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna, w pomieszczeniach której zastosowane zostały systemowe regały przesuwane. Ten sam system został zamontowany w archiwum, które zajmie sąsiednie pomieszczenia. Jest to pierwsze archiwum z prawdziwego zdarzenia w Urzędzie Gminy i Miasta w Mogielnicy. Większość pomieszczeń na parterze zajmuje Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz urząd stanu cywilnego, ewidencja ludności i gospodarka odpadami. Podział obiektu został zaplanowany tak, aby mieszkańcy mieli swobodny dostęp do najczęściej odwiedzanych referatów.
Na piętro oraz poddasze mieszkańcy mogą dostać się schodami lub windą, która jest również ozdobą budynku poprzez zastosowanie przeszkleń. Na pierwszym piętrze większość pomieszczeń zajmuje Biuro Rady Miejskiej: sala obrad, pokój dla przewodniczącego oraz obsługi. Na tym piętrze swoje siedziby mają referaty związane z inwestycjami, budownictwem oraz świadczeniami rodzinnymi i wychowawczymi. Na poddaszu większość pomieszczeń zajmuje Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Lokalna Grupa Działania. W łączniku znajdują się dwa mocno przeszklone pokoje, które zajmują pracownicy kadr i płac oraz gospodarki gruntami. Przy okazji budowy nowego budynku wyremontowano dach na ratuszu oraz odświeżono ściany. Łącznikiem można przejść do świeżo wyremontowanego ratusza, gdzie znajdują się referaty oświaty, podatków, księgowość oraz gabinet burmistrza i sekretarza. W części placu otaczającego urząd wygospodarowano miejsca na parking. Całość inwestycji wykonała firma DARCO z Radomia, a jej koszt wyniósł około 4 mln zł. Innowacyjne rozwiązania to zastosowanie ogrzewania za pomocą pomp ciepła, z odwiertem wykonanym metoda szczelinową, wentylacja i klimatyzacja z rekuperacją. W pomieszczeniach zastosowano nowoczesny system oświetlenia ledowego oraz monitoringu wizyjnego wewnątrz i na zewnątrz oraz ochrony ppoż. Ze wglądu na sąsiedztwo Urzędu z ruchliwą ulicą zastosowano specjalistyczne okna z wyciszeniem. Przebudowano sieć teleinformatyczną oraz serwerownię. Całość dopełniają marmurowe schody i korytarze kolorystycznie wpisujące się w charakter obiektu. Ściany przyozdobiły fotografie pokazujące ciekawe miejsca w gminie oraz dokonania ostatniego 20-lecia. Pokrycie dachowe wykonano z trwałej blachy tytanowocynkowej, kolorystycznie dobranej do elewacji. Do nowego urzędu zakupiono nowoczesne ergonomiczne meble. Wieczorem obiekt starego ratusza i nowego urzędu oświetla specjalnie zaprojektowana iluminacja. Dokładnie 190 lat po wybudowaniu starego ratusza został zasiedlony nowy funkcjonalny obiekt.
Tak duże przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki wieloletnim oszczędnościom oraz wytrwałości w odzyskiwaniu dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w Ramach Priorytetu VII. Należy podkreślić, że przy obecnych cenach rynkowych oraz zastosowanych rozwiązaniach technologicznych obiekt został wybudowany wyjątkowo niewielkim nakładem finansowym.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców do odwiedzenia nowej siedziby Urzędu Gminy i Miasta w Mogielnicy. Ten obiekt ma służyć przede wszystkim mieszkańcom.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja