Ojczyna moja wolna, wolna

Ojczyna moja wolna, wolna

Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nasza szkoła wzięła aktywny udział w obchodach 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dyrekcja: Jolanta Tomczyk, Anna Łukaszczyk, Urszula Tomala - Kujat, nauczyciele i uczniowie przygotowali z tej okazji uroczystą akademię, na którą przybyli zaproszeni goście – burmistrz Gminy i Miasta Mogielnica, dr Sławomir Chmielewski, radni gminny i powiatowi, proboszcz parafii św. Floriana w Mogielnicy ks. kanonik dr Grzegorz Wolski, mieszkańcy naszego miasta i gminy, przedstawiciele nadleśnictwa, służb mundurowych oraz społeczności szkolnej. Całość uroczystości dopełniała swą obecnością orkiestra dęta oraz sztandary szkół i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy. Występ młodzieży przypomniał najważniejsze wydarzenia związane z naszą trudną drogą do wolności i postaci, które wniosły największy wkład w jej odzyskanie. Mottem uroczystości stały się słowa: „Ojczyzna moja wolna, wolna…”, będące wyrazem radości Polaków z odzyskanej niepodległości.
Wielkie wspólne świętowanie rozpoczęliśmy w hali sportowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy 11 listopada o godzinie 10.15.
Następnie wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy. Z wielu gardeł popłynęła pieśń tak znana, która naszym przodkom towarzyszyła w czasie walk i niewoli, pozwalała przeżyć cierpienia i upokorzenia. Pieśń, która wyjątkowo silnie poruszyła emocje zebranych widzów. Występ rozpoczął polonez w wykonaniu najstarszych uczniów naszej szkoły i był doskonałym podkreśleniem patriotycznego charakteru uroczystości.

Następnie na scenę po kolei wchodzili recytatorzy, aby przywołać strofy mówiące o nierozerwalnym związku Polaków z Bogiem i eksponujące miłość do Ojczyzny. Wśród treści znalazły się też pytania o Polskę i o współczesny patriotyzm, bo to właśnie nasza pamięć o przeszłości jest najtrwalszym pomnikiem i najwartościowszym hołdem, jaki możemy złożyć naszym narodowym bohaterom. Widok młodzieży szkolnej, ubranej w odświętne stroje, z przypiętymi kotylionami w barwach narodowych, z pełnym przekonaniem i wielkim zaangażowaniem przekazującej tak ważkie treści napawa nadzieją, że mijające lata nie przysłonią tej pamięci, a obchody Święta Niepodległości umocnią w nas szacunek dla tych, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce. Młody człowiek wielokrotnie gubi się w gąszczu informacji historycznych. Zastanawia się, czym jest niepodległość, wolność. Wzruszające jest, jak na te pytania odpowiada jeden z młodzieńców siedzący przy ławce pokrytej książkami oraz uczniowie deklamujący teksty utworów lirycznych.
Odpowiadają też słowami piosenek, a piosenki naprawdę zapadają w serce i głęboko poruszają. W nich zawiera się nasza historia i chęć oddania życia za Ojczyznę, umiłowanie mowy polskiej i polskiej tradycji. Występy chóru i solistów przypomniały nam takie utwory jak: „Wolność”, „Uwierz Polsko”, „Rogatywka”, „Ja to mam szczęście”. Nie zabrakło także pieśni legionowych, pełnych zapału, zagrzewających serca Polaków do walki w obronie Ojczyzny.
Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest radosnym świętem, okazją do pokazania naszego optymizmu i dumy z bycia Polakiem. Elementem podkreślającym ten nastrój były układy taneczne w wykonaniu uczennic naszej szkoły. W jednym z nich mogliśmy podziwiać  najmłodsze dzieci, które tańczyły w białych strojach, trzymając w rękach czerwone baloniki. W kolejnym starsze dziewczęta tańczące z czerwonymi wstęgami.
Barwy narodowe: biel i czerwień dominowały jako elementy dekoracyjne. Nastrój budowała jesienna sceneria: brzozy obdarte z liści, zielone sosny, wrzosy a wśród nich płonące świece - znak naszego szacunku dla tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce oraz biało - czerwona flaga, ponad którą swe skrzydła rozpostarł biały orzeł.
Wychowujemy naszych uczniów tak, aby odczuwali więź z historią, rozumieli swoją tożsamość narodową, czuli dumę z tego, że są Polakami, by podejmowali nowe wyzwania, budując silną i wolną Ojczyznę. Do naszej szkoły uczęszczają uczniowie od trzeciego do dziewiętnastego roku życia, dlatego też program artystyczny zakończył utwór Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” w wykonaniu ucznia klasy pierwszej oraz tegorocznego maturzysty.
Na zakończenie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście: dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury Robert Lipiec oraz burmistrz Gminy i Miasta Mogielnica Sławomir Chmielewski, który podziękował za przygotowanie uroczystości oraz przypomniał o fundamentalnym znaczeniu takich wartości jak wolność i niepodległość.
Po zakończonej uroczystości w  ustalonym szyku przeszliśmy wszyscy pod pomniki, upamiętniające bohaterów walki o wolną i niepodległą Polskę, gdzie złożyliśmy wieńce – dowody naszej pamięci i czci. Następnie wzięliśmy udział w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny.
Chociaż od chwili odzyskania przez Polskę niepodległości minęło 100 lat, czas nie może zatrzeć w naszej pamięci tych wydarzeń. W tym dniu w naszej szkole połączyła wszystkich chęć świętowania, oddania hołdu tym, którzy wywalczyli dla nas niepodległość. W trakcie takich uroczystości przywołujemy wydarzenia sprzed wieku, ból naszych przodków z czasów narodowej niewoli, ale także odczuwamy dumę i radość. Mamy nadzieję, że takie uroczystości będą zwłaszcza dla najmłodszych lekcją patriotyzmu, dzięki której nasza historia przestanie być jedynie częścią odległej przeszłości, a stanie się elementem codziennej zadumy, szacunku i prawdziwej troski o Ojczyznę.
Uroczystość przygotowali: dyrekcja: Jolanta Tomczyk, Urszula Tomala – Kujat,  Anna Łukaszczyk
Teksty wierszy, słowa wiążące: Anna Haraśna, Sylwia Janicka, Edyta Mydłowska, Ewa Ścisłowska. Wybór pieśni: Mariola Kuźma.
Dekoracja: Agnieszka Cebula, Katarzyna Frączak – Bartuszek, Lidia Kosatka, Beata Kotlarz,  Natalia Załucka
Taniec: Dagmara Janicka i Iwona Pajewska.
Nagłośnienie: Agnieszka Kłujszo – Juścikowska, Krzysztof Bartuszek.Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja