Logo
Wydrukuj tę stronę

Pamiętamy…

Pamiętamy…

Od kilku lat młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Mogielnicy tuż przed Świętem Zmarłych sprząta na miejscowym cmentarzu opuszczone groby. Pielęgnowanie pamięci o zmarłych należy do pokoleń młodych.

W tym roku mogielnicką nekropolię odwiedzili uczniowie kl. V szkoły podstawowej i IA liceum ogólnokształcącego. Wpajamy naszym wychowankom, że polski obyczaj nakazuje zadbać o bezimienne mogiły, zapalić światło na zapomnianych grobach, na które od wielu lat nie przychodzi już nikt z rodziny.
Wspólnie wykonane prace porządkowe, modlitwa wymawiana szeptem, zapalenie zniczy budzą w uczniach refleksję o życiu i o tych, którzy odeszli. Takie działania uczą wrażliwości i pielęgnowania tradycji. Uświadamiają młodzieży, jak kruche jest życie. I choć nazwiska na tabliczkach zatarł czas, a młodzi często nie wiedzą, czyje szczątki kryje usypana z ziemi mogiła, to kilka razy w roku przychodzą, aby oddać część zmarłym, a żywym powiedzieć, że pamiętają.
Lidia Kosatka
Ewa Ścisłowska
Anna Woźnica

Jabłonka - Gazeta informacyjno-reklamowa. Aktualizacja strony: Paulina Omen-Klepacz. Aktualizacja techniczna: Dariusz Nowakowski. Strona stworzona dzięki Joomla.