Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W niedzielę, 11 listopada w Nowym Mieście nad Pilicą odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna, upamiętniająca 100. rocznicę Narodowego Święta Niepodległości. Uroczyste obchody miały miejsce w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów.

Rozpoczęły się programem artystycznym w wykonaniu dzieci i młodzieży z nowomiejskich szkół. Następnie Burmistrz Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą Mariusz Dziuba powitał uczestników uroczystości oraz w swoim przemówieniu przybliżył historię tego ważnego dla wszystkich Polaków dnia. Po przemówieniu została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo celebrował o. Zdzisław Tokarczyk – Gwardian Klasztoru Ojców Kapucynów. Po nabożeństwie Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowym Mieście nad Pilicą Tomasz Pietrucha odczytał list od Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego do mieszkańców.
W liturgii uczestniczyły władze miasta i gminy, służby mundurowe, poczty sztandarowe szkół, instytucji i organizacji z terenu Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą, kombatanci walk o niepodległość, zaproszeni goście, młodzież oraz mieszkańcy Nowego Miasta nad Pilicą i okolic. 
Po nabożeństwie orszak niepodległościowy na czele z nowomiejską Orkiestrą Dętą, kompanią honorową składającą się z uczniów Niepublicznego Technikum Zawodowego w Nowym Mieście nad Pilicą Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach oraz pododdziałem Ochotniczej Straży Pożarnej z pochodniami, licznymi sztandarami oraz mieszkańcami przeszedł pod pomnik-obelisk poświęcony wszystkim poległym za wolność Ojczyzny, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Pod pomnikiem wszyscy uczestnicy obchodów, przy akompaniamencie orkiestry dętej zaśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Następnie delegacje szkół, instytucji i organizacji złożyły wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości wysłuchaliśmy kilku utworów patriotycznych w wykonaniu Nowomiejskiej Orkiestry Dętej. Zwieńczeniem uroczystości był pokaz sztucznych ogni, który był wielkim zaskoczeniem i niespodzianką dla przybyłych na uroczystość gości.
Bardzo serdecznie dziękujemy pocztom sztandarowym, delegacjom i druhom strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu naszej gminy za udział w uroczystościach. Szczególne słowa podziękowania składamy nauczycielom i uczniom za przygotowanie części artystycznej. Dziękujemy Ojcu Gwardianowi za odprawioną mszę świętą z okazji tej szczególnej rocznicy – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziękujemy młodzieży oraz opiekunom z Niepublicznego Technikum Zawodowego w Nowym Mieście nad Pilicą Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach za przepiękną postawę patriotyczną i czynne uczestnictwo w uroczystości. Serdeczne podziękowania składamy również Nowomiejskiej Orkiestrze Dętej. Dziękujemy policji za zabezpieczenie naszych obchodów. Słowa podziękowania składamy wszystkim przybyłym na uroczystość Narodowego Święta Niepodległości. Dziękujemy zwłaszcza tym najmłodszym, którzy przybyli wraz z rodzicami.
Niech pamięć o Polakach, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę lub w inny sposób przyczynili się do odzyskania naszej suwerenności, zapisze się głęboko w naszych sercach i umysłach.
UMiG

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja