Dotknięcie ekranu zamiast podnoszenia ręki

Dotknięcie ekranu zamiast podnoszenia ręki

W kolejnej gminie tradycyjny sposób głosowania przez podniesienie ręki odszedł do lamusa. Teraz mogielniccy radni przyjmują i odrzucają uchwały za pomocą tabletów.

Tablety zadebiutowały na sesji rady, która odbyła się 30 września. Obsługa urządzeń nie sprawiła większych trudności radnym. Co prawda, wystąpiły drobne techniczne problemy, ale uporano się z nimi bardzo szybko i obrady przebiegły dość sprawnie.
Dodajmy, że przed sesją radni zostali przeszkoleni z obsługi tabletu oraz nowego systemu głosowania i prowadzenia obrad.
Głosowanie za pośrednictwem tabletów umożliwia radnym zainstalowana na urządzeniach aplikacja eSesja. Służy ona jednak nie tylko do oddawania głosów. Za jej pomocą rada otrzymuje w formie elektronicznej (nie trzeba już drukować dokumentów) projekty uchwał, załączniki i wszystkie inne dokumenty, z którymi powinna się zapoznać. Program daje też możliwość zgłaszania się w trakcie sesji do dyskusji czy składania wniosków formalnych.
Elektronizacja posiedzeń rady ma też kilka innych istotnych zalet. Po pierwsze wszystkie wyniki głosowań (wraz z wykazem imiennym) są od razu publikowane na ogólnodostępnym portalu mogielnica.esesja.pl. Po drugie, wchodząc na tę stronę, każdy mieszkaniec może się zapoznać z harmonogramami sesji oraz komisji, z uchwałami, z projektami uchwał (nawet tymi, które dopiero zostaną poddane pod głosowanie) i innymi dokumentami dotyczącymi prac rady.
Na portalu mogielnica.esesja.pl można również obejrzeć nagranie z obrad (także wcześniejsze sesje mogielnickiej rady były rejestrowane; zamieszczano w serwisie Youtube na kanale mazowieckatv.pl). 
Z eSesji, oprócz Mogielnicy, korzysta już kilka innych samorządów powiatu grójeckiego. Są to gminy: Belsk Duży, Błędów, Grójec i Warka. 
Konieczność używania urządzeń elektronicznych oraz prowadzenia nagrań sesji wymusiła na polskich gminach i powiatach ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Nowe prawo nakazuje m. in. rejestrowanie obrazu i dźwięku z obrad, a także prowadzenie imiennego wykazu głosowań.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja