620-lecie Nowego Miasta nad Pilicą

620-lecie Nowego Miasta nad Pilicą

Szanowni Państwo
Drodzy Mieszkańcy
Miasta i Gminy
Nowe Miasto nad Pilicą

Nasze miasto obchodzi w tym roku wyjątkowy jubileusz 620-lecia nadania praw miejskich. Z tej też okazji Urząd Miasta i Gminy przy wsparciu Komitetu Jubileuszowego Obchodów 620-lecia Nowego Miasta nad Pilicą przygotował okolicznościową wystawę plenerową w formie tablic umieszczonych na terenie naszego miasta i gminy.
Na wystawie umieszczone są zdjęcia, pełne historycznych odniesień, niezwykłych wydarzeń i podniosłych uroczystości ważnych dla mieszkańców Nowego Miasta nad Pilicą. Zachęcamy do obejrzenia wystawy, a przy okazji do chwili wspomnień.
Ten jubileuszowy rok pozwolił nam podsumować 620 lat historii naszego miasta.
Nowe Miasto nad Pilicą wyrosło na gruncie praw miejskich nadanych wsi Pobiedna w 1400 roku. Otrzymane przywileje targowe, nasilenie osadnictwa oraz korzystne położenie doprowadziło do rozwoju Nowego Miasta nad Pilicą. Pierwszy dziejopis Mazowsza, Jędrzej Święcicki, napisał wtedy, że Nowe Miasto nad Pilicą było „znakomitsze od innych”. Rozkwit Nowego Miasta nad Pilicą nastąpił w XVIII w. kiedy to właściciel miasta i wojewoda rawski Kazimierz Granowski rozpoczął budowę kościoła i klasztoru Ojców Kapucynów oraz pałacu na skarpie. Do rozwoju miasta przyczyniło się również założenie gminy żydowskiej, która posiadała jedną z najpiękniejszych drewnianych synagog na Mazowszu. 
W 1666 roku nieopodal Nowego Miasta (Górka Zgody w Nowych Łęgonicach) zawarta została ugoda między królem Janem Kazimierzem a księciem Jerzym Sebastianem Lubomirskim.
W 1873 roku dr Jan Bieliński, przekonany o pozytywnym wpływie walorów przyrodniczych i krajobrazowych na zdrowie mieszkańców, założył tu pierwszy w Polsce Zakład Przyrodoleczniczy. Kuracjusze z całego świata leczyli się w zakładzie przede wszystkim na gruźlicę, wyczerpanie nerwowe, choroby skóry, wykonywano w nim także różnorodne zabiegi medycyny naturalnej.
W 1892 roku do nowomiejskiego Klasztoru przybył Honorat Koźmiński, działacz społeczny, założyciel ponad dwudziestu zgromadzeń zakonnych, późniejszy Błogosławiony.
W 1924 roku nastąpiło otwarcie połączenia kolei wąskotorowej Nowe Miasto nad Pilicą – Warszawa.
W 1934 roku Nowe Miasto nad Pilicą kilka razy odwiedził prezydent Ignacy Mościcki, który dokonał uroczystego otwarcia nowego, drewnianego mostu na rzece Pilicy.
W 1953 roku na terenach należących do Nowego Miasta nad Pilicą utworzono Jednostkę Wojskową. Stacjonował tutaj 61 Szkolny Pułk Samolotów Myśliwskich, a następnie 47 Szkolny Pułk Śmigłowców. Jednostkę zlikwidowano w 2000 roku.
W 1958 roku Nowe Miasto nad Pilicą nawiedził huragan, który zniszczył znaczną część zabudowy miejskiej.
W 1997 roku Błogosławiony Ojciec Honorat Koźmiński zostaje patronem Nowego Miasta nad Pilicą.
Przeżywając wspólnie ten niezwykły rok z życia miasta, chcemy inspirować się naszym dziedzictwem, a także rozwijać miasto dla przyszłych pokoleń.

Urząd Miasta i Gminy
w Nowym Mieście nad Pilicą

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja