„Prawdziwego patriotyzmu nie da się kupić”

„Prawdziwego patriotyzmu nie da się kupić”

„Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć” – tę myśl starają się już od 7 lat realizować obie szkoły z Kruszewa: Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II oraz Gimnazjum im. Wojciecha Siemiona, organizując Koncerty Pieśni Patriotycznych.

Tym razem głównym celem koncertu, który odbył się w piątek 10 listopada w sali gimnastycznej w Kruszewie, było uświadomienie wszystkim poczucia więzi z miejscem pochodzenia, tożsamości regionalnej i narodowej. W ten sposób zwracamy uwagę na społeczność lokalną, tradycję oraz historię. Tegoroczny koncert zatytułowany „Innej takiej ziemi w świecie nie ma...” poświęcony więc był naszej Małej Ojczyźnie.
Jak zwykle do Kruszewa przybyło wielu gości (wójt gminy Pniewy –Wiesław Nasiłowski, radni, ks. Krzysztof Kołakowski, rezydent Parafii Rembertów, mieszkańcy gminy, przyjaciele szkoły podstawowej i gimnazjum w Kruszewie). Miło nam było powitać rodziny żołnierzy walczących pod Monte Cassino. Na scenie, obok dzieci z Kruszewa mieli okazję zaprezentować się także uczniowie pozostałych szkół z gminy Pniewy (Jeziory, Ciechlina i Karolewa) oraz harcerze z 13. Szczepu Drużyn Harcerskich „Jolly Roger”.
Przybyłych gości powitali gospodarze: Ewa Wójcik i Zdzisław Białacki. Tegoroczny koncert rozpoczął się jednak nietypowo. Dwie pary: Państwo Teresa i Stanisław Siwiec oraz Państwo Zofia i Tadeusz Wlazło obchodziły jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego. Wójt Wiesław Nasiłowski wręczył jubilatom medale nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Były kwiaty, życzenia i sto lat odśpiewane przez wszystkich zgromadzonych.
Każdą z wykonywanych pieśni poprzedzał komentarz o naszej gminie i ciekawych ludziach z nią związanych. Uczniowie przybliżyli słuchaczom sylwetki m.in. żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej: Wojciecha Antoszewskiego, Bolesława Kowalskiego, Józefa Gwiazdy oraz Tadeusza Brzóski. Harcerze i wykonawcy ze szkoły w Jeziorze przedstawili historię mieszkańca Załęża Dużego zamordowanego w Charkowie przez NKWD – Stanisława Ignatowskiego, dziewczęta z Karolewa –  tragiczne losy Żołnierzy Wyklętych, a chór z Ciechlina nie zapomniał o partyzantach z terenu naszej gminy. Serca słuchaczy dotykały nie tylko teksty utworów i wykonanie, ale nade wszystko głębokie zaangażowanie dzieci i młodzieży. O oprawę muzyczną zadbali panowie: Tomasz Gajewski i Marcin Koch. Patriotyczną scenografię wykonali gimnazjaliści pod opieką Iwony Kostaniak, a scenariusz uroczystości przygotował nauczyciel historii Marcin Koch. W repertuarze koncertu znalazły się następujące pieśni: „Mazurek Dąbrowskiego”, „Tutaj jestem”, „W domu ojczystym”, „Mała ojczyzna”, „Pieśń powstańców 1863”, „Żołnierski szlak”, „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Cisza”, „Modlitwa katyńska”, „Ostatni list”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Biały krzyż”, „Rzeczypospolitej poprzysięgali”, „Być może” oraz „Moje dwie ojczyzny”.
Mamy nadzieję, że wszyscy zebrani wyniosą w sercu nie tylko pamięć o bohaterskich czynach naszych przodków, ale i zapadną nam głęboko słowa wójta, że: „prawdziwego patriotyzmu nie da się kupić, trzeba go mieć w sercu, bo kupić to można tylko zdrajców”.

UG Pniewy

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja