I Bieg Niezłomnych im. plut. Zbigniewa Rajtera

I Bieg Niezłomnych im. plut. Zbigniewa Rajtera

O północy, z 1 na 2 marca, gmina Pniewy upamiętniła Żołnierzy Wyklętych biegiem przełajowym na dystansie 4 km.

Trasa biegu częściowo prowadziła leśnymi ostępami, częściowo drogami gruntowymi łączącymi Kruszew z Kolonią Jurki. Celem biegu było uczczenie i utrwalenie pamięci o partyzantach polskiego podziemia niepodległościowego, którzy podobnie jak patron wydarzenia, plut. Zbigniew Rajter, nie złożyli broni po zakończeniu II Wojny Światowej, uznając za swój moralny obowiązek stawianie oporu komunistom.
Na starcie stawiło się 120 biegaczy, w tym marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski, wójt gminy Pniewy, Ireneusz Szymczak, oraz 20 żołnierzy zawodowych pod dowództwem płk. Andrzeja Kozery. Po zmaganiach sportowych, ok godziny 1 w nocy, ks. Krzysztof Mindewicz poprowadził nabożeństwo w intencji Żołnierzy Niezłomnych, po którym wszyscy biegacze zostali zaproszeni do wspólnego biesiadowania, przy wojskowej grochówce i gorącej herbacie. Mimo odczuwalnego chłodu i późnej pory, na placu przed Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Jurkach do wczesnych godzin porannych trwało spotkanie żołnierzy, mieszkańców gminy Pniewy i gości, którzy w wielu przypadkach pokonali dziesiątki kilometrów, by uczestniczyć w pniewskim biegu.
Mimo licznych przewrotek, otarć i siniaków, które w przypadku takich biegów są nieuniknione, wszyscy uczestnicy deklarowali chęć powrotu do Pniew w przyszłym roku.
UG Pniewy

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja