Linia nie po linii mieszkańców

Na spotkanie przyszło tak wielu mieszkańców, że nie wszyscy zmieścili się do środka Na spotkanie przyszło tak wielu mieszkańców, że nie wszyscy zmieścili się do środka

Tłumy mieszkańców na niedzielnym spotkaniu w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Pabierowicach. Zgromadzeni oprotestują proponowane warianty przebiegu trasy kolejowej prowadzącej przez teren powiatu grójeckiego do planowanego Centralnego Portu Lotniczego.

W lutym na stronie cpk.pl przedstawiono trzy propozycje przebiegu linii kolejowej, która miałaby łączyć projektowany Centralny Port Komunikacyjny (ma on powstać na terenie gminy Baranów w powiecie grodziskim) z południową częścią kraju. Wszystkie koncepcje zakładają realizację inwestycji m. in. na terenie gmin Pniewy, Grójec i Jasieniec. Ten fakt nie podoba się okolicznym mieszkańcom.

Trzy koncepcje
Każda z propozycji została oznaczona kolorem. Niebieska zakłada budowę linii kolejowej na zachód i południe od Grójca (Huty Jeżewska – Pniewy – Przęsławice – Bikówek – Uleniec – Załącze – Kępina – Wólka Turowska – Czachów, Wola Boglewska – Nowa Wieś – Warka). Trasa zielonej pokrywa się z niebieską aż do Przęsławic, potem zaś kieruje się na północ od Grójca, przez Worów, Wolę Krobowską, Częstoniew, Miedzechów, Gołębiów i Warkę. Z kolei pomarańczowa „wchodzi” na teren powiatu grójeckiego w Hucie Jeżewskiej, a następnie wiedzie przez Aleksandrów, Jurki, Szczęsną, Wolę Krobowską, Nowy Miedzechów, Nową Wieś i Warkę.
Warianty niebieski, zielony i pomarańczowy póki co są tylko proponowanymi koncepcjami. Nie wiadomo, który z nich – i czy któryś w ogóle – zostanie wybrany. Tym bardziej nie znamy dokładnego przebiegu linii.

Działki na pół?
Organizatorami spotkania, które odbyło się 23 lutego w strażnicy OSP Pabierowice, były osoby protestujące zwłaszcza przeciwko wariantowi „niebieskiemu”. Na zebranie przybyli jednak też przeciwnicy linii pomarańczowej i zielonej. Uzgodnili, że nie będą ze sobą rywalizować i „spychać” problemu na sąsiadów. Chcą, by trasa kolejowa w ogóle ominęła tę część powiatu.
Obawy związane z planowaną inwestycją są bardzo duże. Mieszkańcy boją się, że linia po prostu przetnie ich działki na pół, co mocno utrudni im dojazd na pola uprawne oraz do innych części swoich miejscowości. Jeszcze większy niepokój budzi konieczność wywłaszczenia gruntów. Nie bez znaczenia dla protestujących są też uciążliwości wynikające z budowy i funkcjonowania trasy takie jak np. hałas.

Warianty nie do przyjęcia
Na spotkanie z mieszkańcami przybyło kilku samorządowców: burmistrz Grójca Dariusz Gwiazda, radny sejmiku województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak, przewodniczący rady powiatu Janusz Karbowiak oraz wiceprzewodniczący rady miejskiej w Grójcu Daniel Marcinkowski. Poparli oni protest i zapowiedzieli, że będą działać w kierunku przesunięcia linii na bardziej akceptowalną.
– To, gdzie będzie znajdować się linia, zależy od ekspertów, ale także od sprzeciwu mieszkańców. Im większa siła sprzeciwu, tym będzie większy skutek – powiedział do zgromadzonych w Pabierowicach burmistrz Dariusz Gwiazda.
– Jeżeli linia zostanie wybudowana, wiele budynków i gospodarstw zostanie zlikwidowanych. Jest to bardzo poważny problem, bo ta praca, którą wykonywali jeszcze nasi dziadkowie, może ulec zniszczeniu – wskazywał Leszek Przybytniak. – Musimy wysłać protesty do wszystkich możliwych urzędów, do prezydenta, do premiera, do ministra, do marszałka, do wszystkich osób decyzyjnych. To, co dzieje się w terenie, powinna być zgodne z decyzjami społecznymi, z decyzjami samorządu i mieszkańców – dodał.

Tłumy w remizie i pod remizą
Organizatorzy spotkania nie spodziewali się takiej frekwencji. Do Pabierowic przybyło tak wielu mieszkańców (nie tylko z terenu gminy Grójec, ale nawet z innych powiatów), że nie zmieścili się do remizy. Pozostali, mimo zimna i padającego deszczu, stali pod budynkiem, przysłuchując się przez otwarte drzwi i okna.
Po zakończeniu spotkania niemal wszyscy obecni podpisali się pod listami protestacyjnymi przeciwko takim wariantom budowy linii.
Termin na składanie uwag do przedstawionych koncepcji mija 10 marca. Każdy, kto chce się wypowiedzieć na temat inwestycji, może to zrobić, poprzez formularz zamieszczony na stronie www.cpk.pl. Podpisy sprzeciwu są zbierane w markecie budowlanym w Kępinie.
Dzień po spotkaniu w Pabierowicach odbyła się sesja rady miejskiej w Grójcu. Radni podjęli uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec wszystkich trzech wariantów budowy linii kolejowej.
Do kolejnego spotkania w sprawie budowy linii dojdzie dziś (26 lutego, o godz. 18) w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Bikówku, a także jutro (27 lutego, o godz. 17.00) w Publicznej Szkole Podstawowej w Jasieńcu.

 

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja