„Kraina Jeziorki” krainą czystej energii?

„Kraina Jeziorki” krainą czystej energii?

Gmina przystąpi do Klastra Energii „Kraina Jeziorki”.

Czym jest przedsięwzięcie, którego nowym członkiem wkrótce zostanie gmina Tarczyn? „Klaster Energii »Kraina Jeziorki« to lokalna inicjatywa zawiązana na terenie powiatu piaseczyńskiego. Ma ona zabezpieczyć potrzeby energetyczne naszego regionu, wspierać społeczność lokalną, samorząd, przedsiębiorców i mieszkańców w dążeniach do stworzenia na obszarze powiatu piaseczyńskiego gospodarki niskoemisyjnej – czytamy na stronie internetowej gminy Piaseczno.
Podmioty (zarówno publiczne, jak i prywatne), które są zrzeszone w ramach Klastra, mogą wspólnie inicjować i realizować projekty np. w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Przedsięwzięcie zakłada bowiem wykorzystywanie np. energii słonecznej, wiatrowej, geotermii czy biomasy. Działania te mają służyć budowaniu bezpieczeństwa energetycznego i poprawie stanu środowiska.
Uczestnicy Klastra liczą, że działając razem, będą mogli skuteczniej ubiegać się o środki zewnętrzne na inwestycje w energię odnawialną. Innym celem przedsięwzięcia – dodajmy, że jednak bardzo skomplikowanym i trudnym do realizacji – może być utworzenie wewnętrznej sieci, w ramach której jedne podmioty mogą kupować energię od innych.
– Chcemy zacząć działać nieco inaczej niż inne klastry, które zwykle informują, że ich celem jest zaopatrywanie członków klastrów w energię po niższych kosztach niż obecnie dzięki budowie własnych źródeł. My najpierw chcemy dokładnie sprawdzić, jakie są faktyczne potrzeby tworzonego klastra pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną i co można zrobić, aby efektywniej wykorzystywać energię. W związku z tym klaster zacznie działalność od dokładnego opomiarowania zużycia energii i działań poprawiających efektywność energetyczną, Już teraz wiemy, że w przypadku obiektów użyteczności publicznej są możliwości obniżenia zużycia energii o 15-30 proc. – mówił we wrześniu ubiegłego roku na łamach portalu energetyka.wnp.pl Dariusz Zych, jeden z inicjatorów powołania klastra, wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Polska Biomasa.
Członkami Klastra Energii „Kraina Jeziorki” są już m. in.: gmina Piaseczno, powiat piaseczyński, Kubara Lamina S.A. czy wspomniane Stowarzyszenia Producentów Polska Biomasa.
Także w powiecie grójeckim pojawiła się pierwsza inicjatywa utworzenia klastra energii. Taką próbę podjęła gmina Mogielnica.

Dominik Górecki

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja