Wyborcze roszady

Wyborcze roszady

Sporo zmian na wyborczej mapie gminy Tarczyn.

Zacznijmy od tego, że liczba okręgów wyborczych w nadchodzących wyborach samorządowych pozostanie ta sama. Wciąż będzie ich 15. W każdym z nich mieszkańcy wybiorą po jednym radnym.

Świętochów do „jedynki”
W granicach okręgów dokonano kilku roszad. Najważniejsze dotyczą dwóch miejscowości: Świętochowa i Gładkowa. Ta pierwsza cztery lata temu, wraz z Komornikami, Rudą, Józefowicami i Jeziorzanami tworzył okręg wyborczy nr 11. Obecnie został włączony do okręgu 1, razem z Borowcem, Bystrzanowem, Manami, Suchostrugą, Werdunem, Jeżewicami i Wólką Jeżewską.
Z kolei mieszkańcy Gładkowa ostatnim razem wybierali swojego radnego wraz z mieszkańcami Prac Dużych, Kolonii Prace Duże, Prac Małych oraz Marylki-Korzeniówki. Teraz przypisano ich do okręgu 14, z Gąskami, Raciborami, Wylezinem oraz Kawęczynem.

Zagłosują gdzie indziej
Mieszkańcy gminy Tarczyn w jesiennych wyborach samorządowych głosować będą w 9 obwodach. Kilka lokali wyborczych zmieni swoją lokalizację. Przykładowo mieszkańcy Grzęd i Kotorydza cztery lata temu głosowali w bibliotece w Grzędach oraz w świetlicy wiejskiej w Kotorydzu. Teraz wszyscy będą musieli się udać do budynku OSP Kotorydz.
Natomiast mieszkańcy tarczyńskich ulic (np. ul. Rynek) oraz wsi (m.in. Komorniki, Jeziorzany) w tegorocznych wyborach samorządowych swój głos będą mogli oddać w sali bankietowej Renesans Cafe przy ul. ks. Oszkiela 1A. Przypomnijmy, że cztery lata temu głosowali w ówczesnej siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury przy ul. ks. Oszkiela 3.
W związku z przyporządkowaniem do innych okręgów wyborczych gdzie indziej będą głosować także mieszkańcy Świętochowa czy Gładkowa. Ci pierwsi pojadą do budynku podstawówki w Suchostrudze, zaś ci drudzy – do szkoły podstawowej w Pamiątce.

Gładków przeciwny
Nie wszyscy są zadowoleni ze zmian w okręgach i obwodach. Mieszkańcy Gładkowa na czele z sołtys wsi Bożeną Postek skierowali do burmistrz Barbary Galicz i przewodniczącego rady miejskiej Mirosława Faliszewskiego pismo, w którym – jak zrozumieliśmy – wyrażają sprzeciw wobec faktu, że aby zagłosować, będą musieli jechać do Pamiątki. Przypomnijmy, że wcześniej ich lokal wyborczy znajdował się w szkole podstawowej w Pracach Małych. 
Wniosek mieszkańców Gładkowa nie został jednak uwzględniony, ponieważ trafił on do urzędu zbyt późno – już po tym, jak prace zakończyły gminne komisje. 
Przekroczenie normy
Samorząd, ustalając okręgi wyborcze, jest zobowiązany do zachowania tzw. normy przedstawicielskiej, która dla gminy Tarczyn wynosi 740 osób na jednego radnego (prawo pozwala na pewne odchylenia od normy).
– Gdybyśmy nie dokonali zmian w okręgu numer 15 [czyli gdyby nie wyłączono z niego Gładkowa – red.], mielibyśmy tam przekroczoną normę przedstawicielską – tłumaczyła 22 marca podczas sesji rady miejskiej Teresa Sitarek, sekretarz gminy.
Z kolei Świętochów przeniesiono do okręgu nr 1. Prawo stanowi bowiem, że sołectwa tworzące jeden okręg muszą ze sobą graniczyć.
Dominik Górecki

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja