Perełki już działają

Perełki już działają

Mają głowy pełne pomysłów i ogromne chęci do działania – w gminie Tarczyn powstało Koło Gospodyń Wiejskich „Tarczyńskie Perełki”. Mieszkanki gminy postanowiły wykorzystać swoje talenty kulinarne i artystyczne na rzecz promowania tradycji i kultury mazowieckiej, promowania nowoczesnego wizerunku gospodyni i działań dla lokalnej społeczności.

Swoją działalność oficjalnie rozpoczęły w grudniu 2018 roku i już realizują swoje pierwsze plany. Tych jest wiele – tarczyńskie gospodynie są pełne chęci do działania – po to, by ożywić życie swojej miejscowości. – Pomysł założenia koła zrodził, gdyż chciałyśmy wnieść coś nowego do życia naszej społeczności, stworzyć miejsce do wspólnych spotkań, zintegrować się i razem stworzyć coś fajnego – opowiada Wirginia Kotańska, prezes KGW. – Spotkałyśmy się z dużą życzliwością tarczyńskiego samorządu. Bardzo pomogła nam burmistrz Tarczyna Barbara Galicz, która jest przychylna wszelkim lokalnym inicjatywom i pomysłom, służy radą i zachęca do działania. Obecnie w kole jest 16 osób. Funkcję zastępcy prezesa „Tarczyńskich Perełek” pełni Anna Pękacka, skarbnika natomiast Agnieszka Lenart. Do zarządu należą też Iwona Mendel i Bożena Luterek. Tymczasowa siedziba KGW mieści się w Kawęczynie. – dodaje pani prezes.
Koło działa niespełna pół roku, ale od samego początku ostro wzięło się do pracy. Pierwsze efekty działalności gospodyń można było podziwiać 22 marca 2019 roku w czasie konferencji „Produkt lokalny i tradycyjny w świetle nowych możliwości lokowania na rynku” organizowanej przez Lokalną Grupę Działania „Perły Mazowsza”, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie z honorowym patronatem burmistrz Barbary Galicz. Ich kolorowe stoisko promocyjne oddziaływało na wszystkie zmysły i przyciągnęło wielbicieli różnego rodzaju pierogów oraz placków ziemniaczanych. Za stworzenie przepięknej dekoracji świątecznej, członkinie Tarczyńskich Perełek zostały również wyróżnione w corocznym konkursie plastycznym „Wielkanocny Jarmark” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury.
Wirginia Kotańska na najbliższą przyszłość ma plany organizacji pikniku w Kawęczynie, w czasie którego członkinie będą prezentować swoje zdolności kulinarne i artystyczne. Atrakcją pikniku będzie pokaz mistrza kung-fu oraz profesjonalny wizaż. W przyszłości chciałaby czynnie brać udział w organizacji wydarzeń artystyczno-kulturalnych w gminie Tarczyn.
To tylko niektóre z planów gospodyń. Jak same podkreślają, chcą być nowoczesnym kołem gospodyń wiejskich, integrującym mieszkańców naszej małej ojczyzny. Przed nimi wiele wyzwań, ale są zwarte i gotowe do działania.
Gospodynie planują założyć swój profil na facebooku. Tam znaleźć  będzie można m.in. aktualne informacje o działalności koła. Osoby, które chciałyby dołączyć do stowarzyszenia, mogą to uczynić w każdej chwili. Członkostwo w takiej organizacji to doskonała okazja, by poznać nowe osoby, ale też oderwać się od codzienności i stworzyć coś nowego dla siebie i innych.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja