Sportowe, barwne Święto Plonów

Sportowe, barwne  Święto Plonów

Tarczyńskie Owocobranie wraz z IX Tarczyńskim Półmaratonem, potwierdziło swoją wysoką, stale rosnącą rangę. Przy sprzyjającej pięknej pogodzie odbyły się uroczystości promujące sport, sadownictwo, lokalną sztukę, rzemieślnictwo i przysmaki.  Dla licznie przybyłych mieszkańców, gości z wielu zakątków Polski, jak również z zagranicy władze miasta przygotowały mnóstwo atrakcji, m.in. wystawę owoców, florystyczne kompozycje z kwiatów, owoców, warzyw i traw, a także kiermasz rękodzieła ludowego oraz rozmaite wystawy.

Bieg łączący pokolenia
Bardzo pochlebne opinie zebrał IX Tanga Tarczyn Półmaraton. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie oraz sponsora tytularnego imprezy, firmy Tanga Budownictwo. Były dmuchańce, trampoliny, strefa chill, fotolustro, warsztaty plastyczne, bańki mydlane, malowanie buziek.
Bieg główny odbył się na trasie liczącej ok. 21 km, posiadającej atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Tak, jak w zeszłym roku, zorganizowany został również Narodowy Bieg Stulecia na trasie 10 km. Dla amatorów biegania przeprowadzono natomiast biegi dla dzieci oraz marsz nordic walking dla seniorów.  Oficjalnie rywalizację rozpoczęła burmistrz Tarczyna Barbara Galicz wraz z wojewodą mazowieckim Zdzisławem Sipierą. Tarczyński Półmaraton to nie tylko zawody sportowe, a wydarzenie które promuje zdrowy tryb życia, spędzanie czasu wolnego w gronie najbliższych, szerzący kulturę biegania i rywalizacji fair play przy niepowtarzalnym klimacie rodzinnego święta.


Nagrody i wyróżnienia
Oficjalne rozpoczęcie święta dokonane przez burmistrz Tarczyna Barbarę Galicz, przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarczynie Mirosława Faliszewskiego oraz zaproszonych gości: posła na sejm Andrzeja Smirnowa oraz senatora Konstantego Radziwiłła nastąpiło w godzinach popołudniowych. – To święto stanowi w naszej tradycji czas radości i  podziękowań: Panu Bogu za plony, a  ludziom za trud. To jednak również czas  refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie. Czyli wartości, których symbolem jest gmina Tarczyn – podkreśliła burmistrz Tarczyna Barbara Galicz.
Zaraz potem dokonano uroczystej dekoracji najlepszych biegaczy w poszczególnych kategoriach. Rozstrzygnięte zostały konkursy na najsmaczniejszą szarlotkę i najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Nagrodę za najbardziej apetyczny wypiek otrzymały: Renata Malinowska, Roksana Kotańska i Joanna Gładysz, a wyróżnienie przypadło Dorocie Jagiełło. Tytuł najpiękniejszego wieńca dożynkowego otrzymał wieniec z sołectwa Pawłowice.
Ponadto zostały przyznane odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznaki nadawane są przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. W naszej gminie zostali uhonorowani: Hubert Filipiak, Piotr Jasiński, Agnieszka Jarosińska, Jacek Malinowski, Adam Pietrzak, Piotr Romański oraz Marek Wierzbicki.

Rekordowa frekwencja
Głównym obiektem dumnie prezentującym się w centrum miasta była wielka piramida, na bokach której zostały ułożone okazałe jabłka. W czasie imprezy nie zabrakło degustacji pysznych owoców oraz wyciskanych z nich orzeźwiających soków. Ponadto można było podziwiać obrazy oraz rękodzieło ludowe. Dla amatorów przepysznych dań Koło Gospodyń Wiejskich „Tarczyńskie Perełki” przygotowało wyśmienite potrawy, w tym znakomite, aromatyczne, świeże wędliny, pieczywo, pierogi placki ziemniaczane oraz różnego rodzaju zupy. Nie zabrakło też dań z grilla i upieczonych po mistrzowsku ciast. Z kolei najmłodszych uczestników Owocobrania cieszyły m.in. dmuchańce oraz gigantyczne trampoliny. Rynek w Tarczynie wypełniony był po brzegi nie tylko atrakcjami, ale i licznie zgromadzonymi gośćmi, zachwyconymi popisowo przygotowanym wydarzeniem.

Zatańczyli z przytupem
Kolejnym punktem Owocobrania były energetyczne i barwne występy góralskich zespołów ludowych „Piątkowioki” i „Podegrodzie” oraz Zespołu Tańców Narodowych z Przasnysza. Ubrani w stroje ludowe, uśmiechnięci artyści od razu zjednali sobie tarczyńską publiczność, wykonując pełne pasji i werwy regionalne piosenki i tańce. Zaraz potem w tarczyńskim kościele odbyła się uroczysta Msza Święta dziękczynna dożynkowa, którą odprawił ks. Kanonik Andrzej Juńczyk - proboszcz parafii św. Mikołaja w Tarczynie. Owocobranie zwieńczył przebojowy koncert zespołu Marka Libra.
M. Mulewicz-Żabówka

Burmistrz Tarczyna pragnie serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie Tarczyńskiego Owocobrania 2019 i IX Półmaratonu, w tym organizację zawodów sportowych i innych atrakcji, oraz wszystkim obecnym na imprezie.

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja