Niewidomy za kierownicą powraca! Trzecia edycja w Warce

Niewidomy za kierownicą powraca! Trzecia edycja w Warce

Usiąść za kierownicą samochodu, pouczyć się manewrowania pod czujnym okiem profesjonalisty, słowem – stać się choć na moment kierowcą – takie marzenia mają także osoby niewidome i słabowidzące. 25 czerwca na targ miejski w Warce nadjeżdża „Niewidomy za kierownicą”! Najbardziej nieprawdopodobna akcja charytatywna w świecie rodzimej automobilistyki powraca za sprawą Polskiej Federacji Motoryzacji, dzięki której już po raz trzeci osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły spróbować swoich sił za kółkiem.

W role kierowców wcielą się zarówno osoby, które nigdy nie prowadziły samochodu, jak i te, które zdobyły prawo jazdy, ale z racji postępującej wady wzroku od dawna nie mogą już z niego korzystać. Dzięki inicjatywie Polskiej Federacji Motoryzacji wszyscy oni będą mogli zasiąść za kierownicą, wcisnąć pedał gazu i poczuć wiatr we włosach.

Zanim to jednak nastąpi zapoznają się z podstawowymi terminami używanymi w motoryzacji i głównymi elementami budowy pojazdu. Dowiedzą się, w jaki sposób reaguje on na działania kierowcy, czyli co należy robić, a czego robić nie wolno, by auto nas słuchało. Nad bezpieczeństwem każdego (nie)dzielnego kierowcy będzie czuwał siedzący na fotelu pilota doświadczony automobilista, dzięki czemu na torze będzie mogło się równocześnie mijać kilka aut prowadzonych przez osoby z dysfunkcją wzroku.

A wśród pojazdów nie zabraknie sportowych osobliwości, takich jak jedyne w Polsce Porsche 924, przygotowane do udziału w historycznym rajdzie East African Safari Classic Rally 2017, czy zmodyfikowane wersje Nissana Micra, Mitsubishi Galant i BMW 325. Tradycyjnie uczestnicy imprezy będą mieli do dyspozycji limuzynę – białego Lincolna Town Car. W tegorocznej edycji dołączy do niej także jej czarne, krótsze alter ego, oraz inne auta osobowe w wersji, zarówno z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów, z zamkniętym i z otwartym dachem. Wszystko po to, żeby kierowcy z wadami wzroku mogli doświadczyć jazdy jak najróżnorodniejszymi typami maszyn. Dlatego po raz pierwszy w historii imprezy oprócz samochodów w obsadzie imprezy pojawią się także jednoślady, a wśród nich legenda japońskich motocykli turystycznych – Honda Gold Wing.

Dodatkowo wszystkie osoby będą mogły szczegółowo zapoznać się z wnętrzem pojazdów policji, straży pożarnej, oraz ambulansu firmy Falck Medycyna. Wszyscy widzący będą mogli także przebyć labirynt Niewidzialnej Wystawy, który pozwoli uzmysłowić sobie jak to jest poruszać się bez zmysłu wzroku. Swoistą niespodzianką będzie zorganizowany przez klub sportowy Blind Tenis Polska pokaz tenisa ziemnego dla osób z dysfunkcją wzroku. Każdy, kto będzie chciał spróbować swoich sił w tej nowatorskiej dyscyplinie, będzie mógł z opaską na oczach stanąć w szranki z zawodnikiem lub trenerem Blind Tenis Polska.

A to wszystko wydarzy się na terenie miejskiego targowiska w Warce. Początek imprezy o godz. 11.00. Zbiórka dla osób z Warszawy o 7:50 na Hali Dworca Wschodniego (od strony ul. Lubelskiej).

Impreza nie mogłaby powstać gdyby nie bezinteresowność wielu firm i osób prywatnych, które dzielą się swoimi nierzadko przecież cennymi samochodami zupełnie za darmo.

Organizatorem akcji jest Polska Federacja Motoryzacji.

Harmonogram wydarzenia

09.30 – 10.00 – Zbiórka w okolicy dworca kolejowego w Warce

10.15 – 10:30 – Przybycie uczestników na teren targowiska miejskiego

10.30 – 11.30 – Pokonanie przez widzących kierowców trasy przejazdów w wyciemniających goglach

Spacer po „niewidzialnym labiryncie” za pomocą białej laski i z wyciemniającymi goglami na oczach

11.30 – 13.00 – Zapoznanie się ze wszystkimi modelami pojazdów biorących udział w wydarzeniu, oraz ze wszystkimi siłami oddziałującymi na maszynę i kierowcę przy zastosowaniu różnych technik jazdy

Poznanie marek, modeli, budowy oraz szczegółów technicznych każdego z pojazdów

Próba samodzielnego prowadzenia każdego z dostępnych samochodów pod okiem widzących pilotów
 
13:00 – 14:30 – Pokaz blind tenisa dla uczestników i obserwatorów na przylegającym do placu targowego korcie

14.30 – 15.00 – Posiłek regeneracyjny
 
15.00 – 17.00 – Zawody w pokonaniu specjalnej trasy manewrowej dla niewidomych i ich pilotów

17.00 – 18.00 – Zakończenie imprezy
 
Partnerzy akcji:

Urząd Miejski w Warce
Zakład Usług Komunalnych w Warce
Falck Medycyna
BroWarka
Blind Tennis Polska
Niewidzialna Wystawa
Centrum Szkolenia Rajdowego

Ostatnio zmienianyśroda, 21 czerwiec 2017 13:32
Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja