Uczniowie CKZiU w Nowej Wsi poznają nowoczesne technologie produkcji roślin ozdobnych pod osłonami

Uczniowie CKZiU w Nowej Wsi poznają nowoczesne technologie produkcji roślin ozdobnych pod osłonami

W dniu 09.03.2018 r., uczniowie klasy II Technikum im. T. Nocznickiego w Nowej Wsi kształcący się w zawodzie technik ogrodnik, wzięli udział w niezwykle interesującej wycieczce dydaktycznej. W ramach zajęć praktycznych odwiedzili dwa nowoczesne gospodarstwa ogrodnicze, zajmujące się produkcją roślin ozdobnych pod osłonami.

Pierwszym punktem programu było gospodarstwo państwa Morawskich, znajdujące się w Jawczycach, w bliskim sąsiedztwie jednej z największych rolno-spożywczych giełd w Polsce - WRSRH Bronisze. Uczniowie mogli tam poznać tajniki produkcji tulipanów na kwiat cięty. Dowiedzieli się, jakie odmiany tulipanów są w tej chwili najbardziej poszukiwane na rynku i w jaki sposób, wykonując tzw. pędzenie doprowadzić do tego, aby kwiaty zakwitły w terminie, w którym popyt na nie będzie największy.
Gospodarstwo państwa Morawskich może się poszczycić ponad 80 letnim doświadczeniem w uprawie roślin ozdobnych. Od blisko 30 lat specjalnością producentów są ozdobne rośliny cebulowe. W należących do gospodarstwa nowoczesnych obiektach szklarniowych i przechowalniczych uczniowie prześledzili cały proces produkcji. Pędzenie tulipanów to skomplikowany i długotrwały proces, dzięki któremu państwo Morawscy mogą oferować pełną gamę kolorystyczną tulipanów od końca listopada, aż do początku czerwca.
Najlepszej jakości cebule tulipanów sadzone są do skrzynek wypełnionych specjalnie do tego celu przygotowanym podłożem. Cebule takie muszą się następnie dobrze ukorzenić. Na czas ukorzeniania umieszczane są więc w chłodni. Po wyjęciu z niej, skrzynki z tulipanami umieszcza się w szklarni, gdzie odbywa się dalsza część procesu produkcji - rośliny rozwijają się i dochodzi do ich kwitnienia. Pędzone w ten sposób tulipany ścina się w momencie, gdy pąki kwiatowe jeszcze się nie rozchyliły, ale są już w pełni wybarwione. Młodzież zapoznała się również z uprawą metodą hydroponiczną, która nie wymaga użycia podłoża - cebule tulipanów są zalewane odpowiednio skomponowaną pożywką.
Uczniowie mogli również obserwować, w jaki sposób tulipany przygotowuje się do sprzedaży. Ogromne wrażenie zrobiło na nich to, że proces pędzenia jest w dużej części zautomatyzowany. Patrząc na znajdujące się wokół bukiety tulipanów wszyscy natychmiast poczuli wiosnę!
Po opuszczeniu gospodarstwa państwa Morawskich, młodzież udała się do położonego niedaleko Grójca Odrzywołka. W miejscowości tej ma swoją siedzibę gospodarstwo ogrodnicze należące do pana Cezarego Petza. Po wejściu do tunelu foliowego, w którym odbywa się produkcja gerbery z przeznaczeniem na kwiat cięty, można było zaniemówić z wrażenia. Kwiaty we wszystkich kolorach tęczy tworzyły niemal bajkową scenerię.
Właściciel gospodarstwa ze szczegółami opisał gościom proces produkcji. Uprawa prowadzona jest w substracie kokosowym, w którym sadzone są rośliny pochodzące od cenionego holenderskiego producenta. Właściciel pieczołowicie nadzoruje każdy etap ich wzrostu i rozwoju, własnoręcznie wykonując wiele prac.
Na uwagę zasługuje fakt, że podczas produkcji gerbery w tym gospodarstwie, duży nacisk kładziony jest na ochronę biologiczną zapobiegającą porażeniu przez szkodniki. Pan Petz ze szczegółami opowiedział, jak dbać o zdrowie roślin, ograniczając do minimum wykorzystanie środków chemicznych. Uczniowie dowiedzieli się, że do walki ze szkodnikami, takimi jak wciornastki i mączliki, można z powodzeniem użyć drapieżnych roztoczy z rodziny dobroczynkowatych. Uczniowie zdobyli również wiedzę o sposobie ograniczania w uprawie gerbery chorób, z których najgroźniejsze to szara pleśń i mączniaki - prawdziwy i rzekomy.
Duże zainteresowanie młodzieży wzbudziła konstrukcja tunelu wykorzystywanego do produkcji gerbery na kwiat cięty. Właściciel wyczerpująco odpowiedział na wiele pytań na temat ogrzewania, zacieniania i wietrzenia obiektu. Podzielił się również swoim wieloletnim doświadczeniem w produkcji roślin pod osłonami, zwracając uwagę na wady i zalety konstrukcji tuneli foliowych.
Podczas odbytej wycieczki, uczniowie Technikum ogrodniczego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, mieli niepowtarzalną okazję na zgłębienie tajników produkcji roślin ozdobnych pod osłonami. Dowiedzieli się, w jaki sposób założyć, prowadzić i z powodzeniem rozwijać biznes ogrodniczy na najwyższym poziomie. Składają więc serdeczne podziękowania państwu Morawskim i panu Petzowi, że zechcieli się podzielić swoją bezcenną wiedzą.
Elżbieta Kapusta, Izabela Matejuk

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 20 000 egz. ( 40 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty: 20.01, 3.02, 17.02

Lokalizacja