Laureat Konkursu Chopinowskiego zagra muzykę Franciszka Lessla

Laureat Konkursu Chopinowskiego zagra muzykę Franciszka Lessla

W piątek 31 maja o godzinie 19.00 w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbędzie się niezwykły koncert muzyki Franciszka Lessla.

W grudniu poprzedniego roku obchodziliśmy 180. rocznicę śmierci tego wielkiego polskiego kompozytora, dyrygenta i pianisty,  który przez 13 lat swojego życia (1823-1836) mieszkał i tworzył w Pilicy koło Warki. Pochowany został na cmentarzu w podwareckiej Ostrołęce.
Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” w Warce, która realizuje w ramach Funduszu Społecznego Grupy Żywiec projekt pt. „Lessel… Franciszek, którego warto znać!” wspólnie z Muzeum im. K. Pułaskiego chce wszystkim zainteresowanym przybliżyć muzykę tego wspaniałego ale niestety mało znanego kompozytora.
Zaplanowany na piątkowy wieczór koncert zapowiada się niezwykle interesująco nie tylko z racji samego twórcy utworów ale i z ich wykonawców na czele których stanie finalista wyróżniony w Konkursie Chopinowskim Jacek Kortus. Towarzyszyć mu będą Dawid Fabisiak (skrzypce) i Tomasz Mazur (baryton).
Wstęp na koncert jest bezpłatny. Jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc niezbędne jest pobranie bezpłatnej wejściówki, które zarezerwować i odebrać można w Muzeum (48 667 22 67, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub w Dworku (48 667 22 70, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Więcej o artystach przeczytać można na www.warka24.pl/LesselKoncert

FRANCISZEK LESSEL (1780-1838)
Wirtuoz, jako jedyny z Polaków studiował u wielkiego Józefa Haydna w Wiedniu, tworząc dzieła inspirowane muzyką swego nauczyciela oraz wczesnoromantycznym stylem „Brillant” i motywami ludowymi. Początkowo koncertował wspólnie z Karolem Kurpińskim i Karolem Lipińskim w Wilnie i na Dworze Lubomirskich w Łańcucie. Po powrocie z Wiednia występował w Krakowie oraz w Warszawie w Teatrze Narodowym, gdzie wykonywał przeważnie własne kompozycje. Dorobek twórczy wydawał także za granicą m.in. w Wiedniu, Paryżu, Londynie i Berlinie. Do dzisiaj jego utwory urzekają swoim wdziękiem, oraz elegancją i urzekającą melodyką. W latach 1823-1836 mieszkał i tworzył w Pilicy koło Warki. Zarządzał jednocześnie majątkiem i urządzał park romantyczny ks. Marii Wirtemberskiej. W takim oto klimacie mogły powstawać dzieła, które trochę w zapomnieniu ale przetrwały pokolenia, ciesząc się coraz to większym zainteresowaniem w dzisiejszym świecie muzycznym. Franciszek Lessel zapoczątkował nowy nurt muzyczny, który być może stał się inspiracją dla twórczości Fryderyka Chopina oraz innych kompozytorów tamtej epoki. Franciszek Lessel zmarł w wieku 58 lat w Piotrkowie Trybunalski. Jego doczesne szczątki spoczęły na cmentarzu parafialnym w Ostrołęce k/Warki.

 

Powrót na górę

O nas

Gazeta Jabłonka - bezpłatny dwutygodnik
Nakład - 22 000 egz. ( 44 000 egz. / mies. )

Zasięg:
- powiat grójecki,
- gmina Tarczyn,

REKLAMY
OGŁOSZENIA
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
INSERT ULOTEK
Zapraszamy do współpracy.

Kontakt

tel./fax 48 664 57 90 kom. 501 561 143 reklama 501 561 263
redakcja@jablonka.info, reklama@jablonka.info
Adres:
Plac Wolności 5 , 05-600 Grójec (wejście od ul. Krótkiej)
Redakcja czynna:
pn.-pt. 9:00 - 16:00
soboty poprzedzające wydanie gazety

Lokalizacja