piątek, 27 listopad 2020
Kameralnie o niepodległości

W tym szczególnym roku obchody Święta Niepodległości miały inną niż zazwyczaj formułę. Zamiast dni pełnych kotylionów i bogatych programów artystycznych samorządowcy, społeczności szkolne, harcerze i strażacy zaplanowali kameralne uroczystości złożenia kwiatów.

Wójt Władysław Piątkowski oraz przewodniczący Rady Gminy Bogusław Sikorski oddali hołd zasłużonym i poległym w walkach o suwerenność i niepodległość Polski. Białe i czerwone kwiaty złożono na grobie księcia Zdzisława Lubomirskiego, inicjatora Polskiej Deklaracji Niepodległości, pochowanego przy kościele Świętej Trójcy w Belsku Dużym. Kwiaty w tym miejscu złożyła także dh Magdalena Sibilska reprezentująca Szczep Drużyn im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.
Kwiaty i biało czerwone wiązanki złożyli także w Małym Belsku przy kamieniu, gdzie spoczywają powstańcy styczniowi kapitana Apolinarego Młochowskiego, polegli 16 lutego 1864r. oraz na cmentarzu parafialnym w Belsku Dużym, gdzie zostali pochowani żołnierze 44PP 13DP. Tu wiązanki kwiatów złożyła także delegacja Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II, która przez cały rok opiekuje się grobem żołnierzy.
Grób żołnierzy poległych w II wojnie światowej na cmentarzu parafialnym w Łęczeszycach oraz mogiłę ofiar terroru w lesie w Skowronkach, gdzie w październiku 1944 r, hitlerowcy rozstrzelali siedmiu Polaków odwiedzili strażacy ochotnicy z Woli Łęczeszyckiej i Wólki Łęczeszyckiej wraz z prezesem gminnym ZOSP RP Romanem Woźniakiem.
Strażacy ochotnicy z Lewiczyna wraz z naczelnikiem dh Tomaszem Wrzoskiem złożyli kwiaty w miejscu pamięci przy Sanktuarium MB Lewiczyńskiej. Znajdują się tu kamienie zadedykowane mieszkańcom, którzy poświęcili swoje życie w walkach o niepodległość.
Urząd Gminy Belsk Duży
E. Tomasiak

Kameralnie o niepodległości
Średnia ocena 0, najwyższa ocena 5 z 0 głos/ów