wtorek, 19 styczeń 2021
Historia gminy na dwóch kółkach

Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Chynów we współpracy z wójtem Tadeuszem Zakrzewskim zadbało o to, aby historia dotycząca miejscowości położonych w gminie Chynów była w zasięgu ręki mieszkańców oraz przyjezdnych  turystów ceniących aktywny wypoczynek, jakim jest jazda na rowerze.

Dzięki realizacji projektu pochodzącego z Fundacji PGiNG, powstał liczący 28 km rowerowy szlak historyczny. Jego trasa wiedzie przez kilka miejscowości, w których obok ciekawych historycznie
obiektów ustawiono  tablice z informacjami, mapą i fotografiami. Na każdej tablicy znajduje się kod QR, który wystarczy zeskanować smartfonem, by przenieść się do wirtualnego historycznego przewodnika po gminie Chynów.
Trasa szlaku rozpoczyna się w Chynowie przy cmentarzu i prowadzi kolejno do Staniszewic, Grobic, Sułkowic, Pieczysk, Drwalewa, Budziszyna i kończy także w Chynowie, pod Urzędem Gminy.
Zwiedzanie szlaku można rozpocząć w dowolnym miejscu. W Gminnej Bibliotece w Domu Kultury w Chynowie znajdują się bezpłatne przewodniki, które zapewne je ułatwią.
Celem stowarzyszenia jest działalność na rzecz lokalnej społeczności. Członkowie tej instytucji tworzyli rowerowy szlak historyczny z wielką radością i  zaangażowaniem. Zbieranie wiadomości historycznych było miłym wyzwaniem.
Wszak nie ma chyba nic ważniejszego jak znajomość własnych korzeni i lokalnej historii.
Takie wyzwania bardzo lubimy i chętnie je podejmujemy.

Historia gminy na dwóch kółkach
Średnia ocena 0, najwyższa ocena 5 z 0 głos/ów