piątek, 08 grudzień 2023
Trychologia - co to takiego?

Trychologia, to dziedzina nauki zajmująca się anatomią, fizjologią, patologią włosów i skóry głowy. Pierwsze stowarzyszenie trychologiczne w Polsce powstało w 2014 r.

Jest stosunkowo nową i bardzo interdyscyplinarną nauką. Stanowi pomost pomiędzy kosmetologią a dermatologią, wymaga ścisłej współpracy wielu specjalistów takich jak: dermatolog endokrynolog, dietetyk, patomorfolog i coraz częściej psycholog lub psychiatra, w celu kompleksowej terapii skóry głowy i włosów.
Bardzo często odwiedzając mój salon mówicie, że jesteście u kosmetyczki, a tak nie jest. Ja osobiście skończyłam studia wyższe z tytułem magistra, dodatkowo mam dyplom czeladniczy i mistrzowski oraz kilka tytułów eksperta w terapiach twarzy.  W swojej karierze zawodowej zatrudniam przede wszystkim dziewczyny, które są w trakcie studiów lub już mają tytuł kosmetologa. Tylko dziewczyny z ukończonymi studiami kierunkowymi mogą u mnie wykonywać zabiegi na twarz. Jestem dość rygorystyczna w tym temacie, a to dlatego, że przede wszystkim muszą mieć niezbędną wiedzę, żebym mogła uczyć ich technik mojej pracy. Na studiach mamy takie przedmioty jak nanotechnologia, anatomia, dermatologia, farmakologia, fizjologia i patofizjologia, mikrobiologia z parazytologią, surowce kosmetyczne i wiele innych. Celowo wymieniłam te przedmioty, ponieważ ucząc się w kierunku technika usług kosmetycznych (2 lata lub rok) lub będąc na kursie kosmetycznym ( tu zależy od instytucji kształcącej, to nawet może być tylko 1 dzień), kończące się tytułem kosmetyczki, nie mają wielu tych przedmiotów lub zagadnienia te są dość pobieżnie omówione. Przychodzą do mnie dziewczyny na praktyki z różnych szkół, w trakcie studiów lub studium, więc mają wiedzę jaki materiał jest do przerobienia, i jaką już wiedzę dziewczyny mają. Obecnie na studiach kosmetologicznych nie uczymy się „robić” paznokci, a zgłębiamy jaka jest ich budowa, choroby, jak je umieć rozpoznawać, doradzić lub odradzić pielęgnację/ stylizację i wysyłać do odpowiedniego specjalisty. Wszelakich stylizacji i technik uczymy się na kursach, uzyskując tytuł stylistki paznokci. Celowo przedstawiłam Wam, ile czasu trzeba poświęcić, aby uzyskać tytuł kosmetologa, i dlaczego jest to takie istotne przy prowadzeniu mojej nowej specjalizacji, czyli trychologii.
Więc kim jest trycholog? Niestety brak regulacji prawnych sprawia, że każdy może zostać trychologiem bez względu na to jakie ma wykształcenie kierunkowe. Co niestety oznacza, że nawet szewc po jedno dniowym szkoleniu lub kursie może udzielać wam rad i prowadzić konsultacje trychologiczne.
W kolejnym artykule napiszę na czym polega specjalizacja trychologa.
mgr Marta Kosiacka

Trychologia - co to takiego?
Średnia ocena 0, najwyższa ocena 5 z 0 głos/ów