piątek, 22 wrzesień 2023
232. rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Tarczynie

Uroczystą Mszą Św. za Ojczyznę odprawioną 3 maja w kościele pw. Św. Mikołaja BM w Tarczynie rozpoczęły się uroczyste obchody Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Gminie Tarczyn. Mszy Św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Mariusz Balcerowicz.

Po zakończonej Mszy Św. poczty sztandarowe, władze samorządowe zaproszeni goście oraz mieszkańcy udali się pod pomnik Bohaterów Ziemi Tarczyńskiej, gdzie uroczyście odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego oraz złożono wieńce.
Kilka słów do obecnych na uroczystości skierowała Barbara Galicz Burmistrz Tarczyna. Barbara Galicz zaznaczyła, że uchwalona w 1791 roku Konstytucja 3 maja była gestem miłości do Ojczyzny:
- Konstytucja powstawała na przekór tragicznemu położeniu, w jakim znajdowała się Rzeczpospolita u schyłku XVIII wieku. Wierzono, że ten zbiorowy wysiłek może doprowadzić do odrodzenia państwa i dać  impuls dla kolejnych pokoleń Polaków dążących do niepodległości – mówiła Barbara Galicz. Burmistrz Tarczyna swoje wystąpienie zakończyła słowami Jana Pawła II, który mówił: „Jesteście świadkami historii. Przypominajcie, że Wolność jest nam nie tylko dana, ale i zadana”, dziękując wszystkim za obecność w tak ważnej uroczystości. Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarczynie Mirosław Faliszewski zaznaczył, że historia jest zawsze nauczycielką życia dla kolejnych pokoleń Polaków.
– Dobrze znane przysłowie mówi, że historia zatacza koło i kiedy obserwujemy jej bieg możemy wyciągnąć podobne wnioski. Po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja zapanowała powszechna euforia, która bardzo przeszkadzała Targowiczanom – mówił Mirosław Faliszewski.  Przewodniczący Rady Miejskiej dodał, że dzięki znajomości historii dowiadujemy się również o niezłomnych i ponadczasowych postawach Polaków, dla których dobro Ojczyzny było wartością najważniejszą.
Całość uroczystości uświetnił występ artystów pod kierunkiem Agaty Klimczak-Kołakowskiej, podczas którego wybrzmiały najpiękniejsze utwory patriotyczne.
Burmistrz Tarczyna Barbra Galicz składa serdeczne podziękowania: Księżom z parafii Św. Mikołaja BM w Tarczynie, Komendantowi Komisariatu Policji w Tarczynie, Komendantowi  Straży Miejskiej w Tarczynie, Radnym Powiatowym, Strażakom z OSP z terenu Gminy Tarczyn, Uczniom klas mundurowych z ZS im. Szarych Szeregów,  Uczniom Szkoły Podstawowej im. W. Górskiego w Pamiątce, Harcerzom z 66. Drużyny harcerskiej „Granaty”, Agacie Klimczak-Kołakowskiej wraz z Teatrem Piosenki oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Tarczynie i wszystkim przybyłym na uroczystość w rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


232. rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Tarczynie
Średnia ocena 0, najwyższa ocena 5 z 0 głos/ów