- Szczegóły
- Belsk Duży
Powoli dobiegają końca prace w Parku w Oczesałach
Prace, które obecnie trwają na terenie parku poprzedzone zostały wykonaniem dokumentacji projektowej.
W 2018 roku opracowano dokumentację oczyszczenia i regulacji stawów parkowych, a w latach 2020 - 2021 projekt rewaloryzacji zabytkowego zespołu dworsko-parkowego. Dzięki usilnym staraniom Wójta Gmina uzyskała bezzwrotne dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład na prace realizacyjne w parku Oczesały.
Od 2020 roku trwają prace, które prowadzone są etapowo. W pierwszej kolejności zrealizowano projekt gospodarki drzewostanem. Park nie był pielęgnowany przez prawie 80 lat !.Skutkiem czego był bardzo poważnie zarośnięty przez samosiewy, a stare drzewa mocno zaniedbane.
Problem złego stanu zdrowotnego drzew pogłębił fakt, że w przeszłości teren parku był zalany z powodu zlikwidowania okolicznych rowów odprowadzających wodę. Woda stagnowała przez szereg lat, czego konsekwencją są uszkodzone systemy korzeniowe drzew. Dotyczy to przede wszystkim starych egzemplarzy, głównie jesionów, które mają przegniłe korzenie. Dodatkowo na terenie całej Europy, a więc i w Polsce panuje choroba jesionów spowodowana przez pucharka jesionowego (Hymenoscyphus fraxineus) grzyba z rodziny tocznikowatych, który powoduje zatykanie wiązek przewodzących wodę. Drzewa przewracają się, mimo iż z pozoru wyglądają na zdrowe.
Ten proces trwa i obecnie nie ma na świecie sposobu by ochronić jesiony przed zagładą. Skali i szybkości postępowania tego procesu nie da się przewidzieć. Na nieszczęście trzon starodrzewu parkowego w Oczesałach stanowią jesiony, które w kolejnych latach będą wypadały. Bez specjalistycznych badań nie da się przewidzieć, które drzewa wypadną i ile ich będzie. Dlatego, w tym roku na wiosnę Gmina zleciła badania 31 starych drzew, głównie jesionów rosnących przy projektowanych ścieżkach. Ekspertyza dendrologiczna wykazała, że wszystkie są zarażone grzybem i mogą się przewrócić. Wojewódzki Konserwator Zabytków dbając o bezpieczeństwo przyszłych użytkowników parku wydał zezwolenie na ich usunięcie. Jednocześnie nakazał posadzenie 65 drzew w ramach tzw. kompensacji. Będą sadzone graby, lipy, klony ozdobne, wierzby płaczące. Prace wycinkowe przewidywane są w sierpniu br.
Niestety konieczność usunięcia tych drzew w znacznym stopniu hamuje prace wykonawcze przy realizacji projektu rewaloryzacji parku.
Obecnie drugim dużym problemem występującym na terenie parku jest wysoki poziom wód gruntowych. Mimo przeprowadzenia prac przy regulacji stawów w 2020 roku, wiosną 2024 roku centralna część parku ponownie była zalana. Tym razem zalanie było spowodowane przez wędkarzy, którzy samowolnie zatkali system odpływu wody ze stawu z wyspą.
Obecnie trwają prace nad końcowym etapem rewaloryzacji parku. Realizowana jest budowa ogrodzenia parku, toalet, sieci ścieżek, parkingu, placu zabaw, miejsca do ćwiczeń gimnastycznych, pomostów, ścieżki edukacyjnej dla młodzieży, ławek i tablic informacyjnych oraz nasadzeń drzew, krzewów i kwiatów. Przewidywany termin zakończenia prac – czwarty kwartał 2024 roku.
Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem konserwatorskim i zaakceptowane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Radomiu oraz nadzorowane przez specjalistów branżowych.
Gmina podjęła odważne i trudne wyzwanie zrealizowania dla swoich mieszkańców miejsca wypoczynku, spotkań, edukacji.
Opracowała: Dorota Pape autor projektu i nadzór konserwatorski w parku
Ocena użytkowników: 5 / 5
Łącznie głosów: 1