czwartek, 12 wrzesień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Klub Seniora „Spotkajmy się” w Sułkowicach z dumą ogłasza rozpoczęcie realizacji nowego projektu pod nazwą „Z DEPRESJĄ NIKOMU NIE PO DRODZE”. Inicjatywa ta skierowana jest przede wszystkim do osób starszych oraz młodzieży szkolnej i ma na celu podniesienie świadomości na temat depresji oraz promowanie zdrowia psychicznego w lokalnej społeczności.

Depresja jest poważnym problemem zdrowotnym, który dotyka ludzi w każdym wieku, ale szczególnie narażone są osoby starsze i młodzież. Samotność, utrata bliskich, pogorszenie stanu zdrowia psychicznego - to niektóre z czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju tego schorzenia.
Klub Seniora, świadomy tych wyzwań, pragnie przeciwdziałać negatywnym skutkom depresji poprzez edukację, wsparcie i integrację społeczną.
Projekt „Z DEPRESJĄ NIKOMU NIE PO DRODZE” obejmuje szereg działań, w tym:
1. **Wykłady**
Spotkanie z psychologiem dr Moniką Mularską-Kucharek. To trener umiejętności psychospołecznych, terapeutka, ale także ekspertka do spraw rozwoju osób dojrzałych i młodzieży szkolnej. Jest ambasadorem pozytywnego myślenia.
2. **Warsztaty w trakcie realizacji**
Arteterapia przez sztukę - jest to praktyczny aspekt działań antystresowych.
Wizyta seniorów w pracowni ceramicznej, gdzie seniorzy wykonują przedmioty z gliny, które to po wypaleniu w specjalnym piecu będą malowane szkliwem.
Takie zajęcia pozytywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie psychiczne.
Drugą częścią naszego projektu jest problem hejtu wśród młodzieży szkolnej.
Realizując poprzedni projekt międzypokoleniowy miałyśmy okazję spotykać się z młodzieżą szkolną.
W rozmowach z nimi dostrzegałyśmy problem hejtu w szkole. Widać, że nie tylko nas dotyczą problemy natury psychicznej. Ale jeśli my sobie nie radzimy, to jak ma sobie poradzić młody człowiek?
Mowa nienawiści, znana powszechnie jako hejt, staje się coraz większym problemem wśród młodzieży szkolnej.
To zjawisko przybiera na sile, wpływa negatywnie na psychikę młodych ludzi, ich samoocenę oraz relacje z rówieśnikami.
Jak możemy chronić młodzież przed hejtem, i jakie działania powinny zostać podjęte, aby zminimalizować jego skutki?
Tego dowiemy się na kolejnym wykładzie prowadzonym przez panią Monikę Mularską-Kucharek i osobę zaangażowaną w rozkręcenie kampanii ‚’Nie hejtuje, motywuje’’ na spotkanie zaprosiliśmy młodzież z klas VIII oraz rodziców.
Nie pozwólmy, aby mowa nienawiści zdominowała nasze szkoły - razem możemy zbudować lepszą przyszłość dla naszych dzieci.
Łączymy w projekcie dwie grupy mocno doświadczające trudności psychologiczne, seniorów i młodzież, pokazując jednocześnie, że mogą w swoich problemach na siebie liczyć.
Młodzież również weźmie udział w zajęciach odstresowywujących będzie uczestniczyć w warsztatach ceramicznych.
Przewodnicząca Klubu Seniora w Sułkowicach, koleżanka Grażyna Woźniak podkreśla znaczenie projektu:
‚Chcemy, aby seniorzy oraz młodzież czuli wsparcie i wiedzieli, że nie są sami w walce z depresją. Naszym celem jest nie tylko edukacja, ale przede wszystkim budowanie społeczności, która potrafi wzajemnie się wspierać  i dzielić radościami życia codziennego’’.
Nie pozwólmy, aby depresja zdominowała nasze życie. Razem możemy więcej.
Projekt dofinansowany jest z środków Funduszy Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO oraz budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu Mazowsze Lokalnie realizowanego przez Stowarzyszenie Europa i My, Stowarzyszenie BORIS, Stowarzyszenie SOKIAL oraz Fundacji Fundusz Współpracy.
Zredagowała Jolanta Błażkiewicz

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(21753) Paulina Omen Klepacz
2
(11173) Paulina Omen Klepacz
5
(7231) Paulina Omen Klepacz
6
(6646) Paulina Omen Klepacz
7
(6505) Paulina Omen Klepacz
9
(5888) Redakcja