- Szczegóły
- Goszczyn
Sielecki eko-zakątek
Finał projektu ekologicznego w Publicznej Szkole Podstawowej w Sielcu.
23 czerwca symbolicznie otwarto „Sieleckie Centrum Natury Kwitnąca Kraina – z miłości do pszczół i drugiego człowieka.” Uroczystość swoją obecnością uświetnili: przewodniczący rady gminy Goszczyn Piotr Sijka, Marcina Ukleja z Nadleśnictwa Grójec, właściciel firmy Axis oraz przedstawiciel Koła Łowieckiego Wilk Damian Otulak, sołtys Sielca Grzegorz Skrzeczyński, sołtys Rykał Ireneusz Górecki oraz Wanda Więckowska z Aktywnych Seniorów z Modrzewiny. Gospodarzami święta byli: dyrektor szkoły Joanna Gąsiorowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Publicznej Szkoły Podstawowej w Sielcu Katarzyna Szymańska, nauczyciele, rodzice, a przede wszystkim uczniowie sieleckiej placówki.
Na początku Stowarzyszenie Przyjaciół PSP w Sielcu z prezes Katarzyną Szymańską wygłosiła wykład o roli i znaczeniu pszczół. Następnie zgromadzeni posadzili drzewka i nasionka miododajne. Po części oficjalnej była możliwość pogłaskania udomowionego wilka i zrobienia pamiątkowych zdjęć, oraz poczęstunek, na którym nie zabrakło pysznych ciast: szarlotki, piernika i chleba od Wiolety Kowalickiej, miodu od Krzysztofa Kota oraz tradycyjnych pieczonych jabłuszek z Restauracji Staromiejskiej w Grójcu. Na koniec DJ Adi zaprosił dzieci do tanecznej zabawy.
Projekt: „Sieleckie Centrum Natury Kwitnąca Kraina – z miłości do pszczół i drugiego człowieka.” Ma kształtować pozytywny stosunek do pszczół, życia w symbiozie z gatunkami zagrożonymi, dając im szansę na przetrwanie, oraz życia z poszanowaniem praw natury i drugiego człowieka. Na przyszkolnym terenie wybudowano bezpieczną oazę, która poprzez szacunek do świata roślin i owadów otworzy ludzi na samych siebie. W budowie Eko-zakątka wykorzystano pomalowane skrzynki, kolorowe opony gumowe oraz cementowe donice z prześcieradeł wykonane przez Aktywnych Seniorów z Modrzewiny.
W ramach projektu odbyły się liczne warsztaty recyklingowe, pszczelarskie, z ochrony przyrody wraz z Nadleśnictwem Grójec, ekologiczna, piesza wycieczka do ogródka sklepu ogrodniczego „U Sopla”.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – Ośrodek Działaj Lokalnie, w ramach ścieżki „Działaj lokalnie i ekologicznie”, pod patronatem gminy Goszczyn i Starostwa Powiatowego w Grójcu. W programie tym 50% środków pochodzi ze środków gminy Goszczyn, a drugie 50% jest finansowane ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A.
Organizatorzy święta dziękują darczyńcom za: zaangażowanie w tworzenie Eko-zakątka, donice, domki dla owadów, roślinki, organizację warsztatów recyklingowych, pszczelarskich, za środki finansowe i rzeczowe, dzięki którym możliwe było zorganizowanie ekologicznego pikniku. Wsparcie okazali: Świeży Owoc z Modrzewiny – Pan Radosław Gzylewski, Firma Redom z Goszczyna – Grzegorz Przybysz, Sklep spożywczy „Dziuboland” z Goszczyna, Refresco z Kozietuł – Przemysław Zaborowski, Restauracja Staromiejska w Grójcu, Centrum Medyczne Axis Belsk Duży – Pan Damian Otulak i Koło Łowieckie „Wilk”, Firma „Rebel” i „KumamGre.pl” – gry planszowe, Zygmunt Jakubczak z Dylewa, Michał Pruś – Radny Powiatu Grójeckiego, MKW Mateusz Konrad Wójcik Pracownia Przyrodniczo – Rolna, Nadleśnictwo w Grójcu, Katarzyna Szczepańska – szkółka ogrodnicza, Adam Sobczyk – sklep ogrodniczy „U Sopla’, Aktywni Seniorzy z Modrzewiny wraz z Krzysztofem Kotem, dyrektor Joanna Gąsiorowska wraz z obsługą.
Więcej zdjęć i info na Facebooku:
@pspsielec.