poniedziałek, 13 maj 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Piknik Myśliwski i Święto Pieczonego Ziemniaka w sieleckiej podstawówce.

W sobotnie popołudnie, 25 września, społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Sielcu wspólnie ze stowarzyszeniem przyjaciół tutejszej podstawówki spotkała się na pikniku myśliwskim połączonym ze Świętem Pieczonego Ziemniaka, które inaugurowało projekt „Ludowe i narodowe, rodzime tradycje są bardzo kolorowe”. Jest on realizowany dzięki dofinansowaniu w ramach konkursu grantowego dla lokalnie działających Mazowiecka Aktywacja, a środki na jego realizację pochodzą z budżetu województwa mazowieckiego.
W święcie, poza społecznością związaną ze szkołą, stowarzyszeniem oraz Sielcem wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla z terenu powiatów: grójeckiego i białobrzeskiego.
Podczas pikniku dzieci zapoznały się z historią ziemniaka, a także wysłuchały wykładu o tradycji myślistwa poprowadzonego przez Damiana Otulaka z koła łowieckiego „Wilk” z Jastrzębi Starej. Uczniów odwiedziły także dwa psy myśliwskie.
– Realizujemy ten projekt po to, aby młode pokolenie wiedziało, że pochodzenie wiejskie jest powodem dumy i warto przypominać tradycje, lokalną historię, bo korzenie są bardzo ważne – mówi Katarzyna Szymańska, prezes stowarzyszenia.
Dzieci zaprezentowały się we wspólnym tańcu, belgijce, a także wzięły udział w zawodach sportowych z wykorzystaniem ziemniaka: zbierały ziemniaki na czas, rzucały ziemniakami do celu, „sadziły” ziemniaki, czyli układały je wyznaczonej linii jeden przy drugim, wycinały znaczki z ziemniaka czy ścigały się w workach itp. W każdej z konkurencji nie brakowało emocji oraz dobrej zabawy. Drużyny z dużym zaangażowaniem walczyły o punkty, a  na terenie przy szkole unosił się zapach pieczonych ziemniaków oraz bigosu z dziczyzny.
Dzieci w ramach projektu wezmą udział w dwóch dniach warsztatowych podczas których odbędzie się pokaz rekonstrukcyjny, wspólne tworzenie kokardy narodowej, a także dzień dobroczynności – świętego Marcina oraz warsztaty adwentowe.
– Kultura łowiecka i kuchnia łowiecka to dobra polska tradycja – mówił Waldemar Kopczyński, wójt Goszczyna, który prywatnie jest również myśliwym. – To nie jest tylko strzelanie do zwierząt, ale też ich hodowla.
Warto dodać, że sielecka szkoła realizuje jeszcze inne projekty. Jednym z nich jest „Od malucha do seniora na komputer przyszła pora” w ramach pozyskanej dotacji Mazowsze Lokalnie – Rozwój Organizacji. Dzięki dofinansowaniu trwa modernizacja szkolnej sali informatycznej.
Sieleckie pomysły wsparł również samorząd powiatu grójeckiego, który dofinansował projekt „Martw się mniej – warsztaty pozytywnego myślenia dla dzieci i seniorów” w ramach dotacji Inicjatywa Lokalna 2021 (projekt Stowarzyszenia W.A.R.K.A.) przy udziale środków z województwa mazowieckiego. Będą to październikowe spotkania dla seniorów i uczniów spędzone w radości i życzliwości.
Placówka jest także zwycięzcą pierwszej edycji programu Dobre Działania pod patronatem marki Diamant i w ramach otrzymanego grantu wykona zieloną przedszkolną pracownię edukacji ekologicznej w zerówce.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(16620) Paulina Omen Klepacz
2
(10612) Paulina Omen Klepacz
5
(6861) Paulina Omen Klepacz
6
(6276) Paulina Omen Klepacz
8
(5716) Paulina Omen Klepacz
9
(5557) Redakcja