wtorek, 25 luty 2025

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Tuż przed rozpoczęciem ferii zimowych, 30 stycznia 2025 roku, miało miejsce otwarcie nowoczesnej pracowni ekologicznej w Publicznej Szkole Podstawowej im. gen. F. Kamińskiego w Ciechlinie.

W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Pniewy Ireneusz Szymczak, Przewodniczący Rady Gminy Pniewy Grzegorz Sowiński, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Urszula Lesiak, Radna Gminy Pniewy Sylwia Jędruch, Dyrektor PSP w Ciechlinie Monika Witaszek, przedstawicielka Rady Rodziców Agata Skarżyńska oraz przedstawicielka uczniów Zofia Pawlak.
Koszt zakupu wyposażenia do nowej pracowni ekologicznej wyniósł 70 018,20 zł. Zadanie zostało współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (45 917,05 zł) oraz Radę Rodziców przy PSP w Ciechlinie (2 100,00 zł). Pozostała część środków (22 001,15 zł) pochodziła z budżetu Gminy Pniewy.
Zakupiony w ramach projektu sprzęt i meble posłuży nam do badań zarówno na wycieczkach terenowych jak i bezpośrednio w szkole. 
Nowoczesny mikroskop biologiczny o powiększeniach 40x-400x wyposażony w 7-calowy ekran LCD oraz trzy achromatyczne obiektywy: 4x, 10x, S40x wkręcane 3-gniazdową głowicę rewolwerową. Mikroskop z 7-calowym ekranem ciekłokrystalicznym (LCD) pozwala na szybką weryfikację przez nauczyciela, czy uczeń (grupa uczniów) ogląda i bada właściwy fragment preparatu. 
Zestaw do badania stanu powietrza przeznaczony jest do szeroko pojętych badań otaczającego nas powietrza atmosferycznego – jego stanu i parametrów, a także pomiaru jego zanieczyszczenia. Bogaty skład zestawu, w tym przyrządy pomiarowe, pozwalają badać takie czynniki i parametry jak: 
- temperatury powietrza, w tym zmian dziennych (min./max) 
- ciśnienia atmosferycznego 
- światłości 
- wilgotności względnej 
- temperatury 
- poziom dźwięku / hałasu 
- wielkości opadu atmosferycznego 
- pH opadu atmosferycznego i in. 
- zawartości ozonu w powietrzu 
- zanieczyszczenia powietrza 
- zapylenia i rodzaju zapylenia obecności i rodzaju pyłków kwiatowych 
- wykrytych bakterii, zarodników drożdży, grzybów 
- „kwaśnych deszczy” (odczyn pH) 
- objętości i rozszerzalności powietrza 
- warunków sprzyjających powstawaniu - smogu 
- efektu cieplarnianego 
- działanie dwutlenku węgla na wzrost roślin 
- wpływ produktów spalania siarki na rośliny zielone. 

Zestaw GOsensor. Przyroda 1 zawiera komplet 8 czujników pomiarowych: temperatury z sondą, światła, dźwięku, ciśnienia, dwutlenku węgla, pH, wilgotności względnej, wilgotności gleby, moduł WIFI z baterią, a także tablet 10” do wygodnej i bezprzewodowej pracy w terenie. Czujniki NeuLog łączą się ze sobą w łańcuch, umożliwiając przeprowadzenie kilku pomiarów jednocześnie. Moduł WiFiłączy się bezprzewodowo z tabletem, po czym pomiary mogą zostać wyświetlone na urządzeniach, którymi dysponują uczniowie (tablety, laptopy i smartfony).
Czujniki pomiarowe są doskonałymi narzędziami do przeprowadzania w szkole eksperymentów i badań, pozwalają na poznanie różnych zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie oraz szybkie zbieranie danych, tworzenie wykresów z kilku różnych mierników jednocześnie. Swoje zastosowanie znajdą w badaniach m.in. • procesu fotosyntezy i oddychania roślin • zjawiska kwaśnych deszczy • wpływu zanieczyszczeń na środowisko oraz organizmy żyjące w glebie i wodzie • zależności między wilgotnością a temperaturą. Zestaw pozwala przeprowadzić ćwiczenia w podstawowym zakresie dla każdego z czujników odrębnie lub też stworzyć zaawansowany łańcuch pomiarowy do badania środowiska panującego np. w szklarni.
Oprócz specjalistycznego wyposażenia laboratyjno-badawczego i pomocy dydaktycznych w ramach zadania zakupione zostały ławki, krzesła i regał oraz 5 tabletów i komputer.
UG Pniewy
Justyna Płodzik

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22582) Paulina Omen Klepacz
2
(11774) Paulina Omen Klepacz
5
(7632) Paulina Omen Klepacz
6
(7058) Paulina Omen Klepacz
7
(7000) Paulina Omen Klepacz
9
(6211) Redakcja