sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Ostatnie dwa lata były czasem przemian, zarówno w branży przewozów pasażerskich, jak i wewnątrz spółki PKS Sp. z o.o. w Grójcu. Pandemia koronawirusa, wojna w Ukrainie, szalejące ceny oleju napędowego, problemy związane z brakiem kierowców na rynku pracy, a także wahania potoków pasażerskich na obsługiwanych przez pks trasach, były głównymi problemami z jakimi musiała się zmierzyć grójecka spółka. Można śmiało powiedzieć, że się udało!

Czas pandemii był największym wyzwaniem dla przedsiębiorstwa, ponieważ ruch w transporcie publicznym praktycznie zamarł, dodatkowo sam wizerunek marki PKS miał się nie najlepiej. Warto zaznaczyć, że spółki PKS w całym kraju nie mają lekko, ciągną się za nimi przywary minionej epoki. Okres transformacji ustrojowej, w większości tego typu przedsiębiorstw nie przyniósł dużych zmian, w tym między innymi odnowienia taborów czy zmian organizacyjnych. Zarządowi Spółki, a także udziałowcom, wśród których są między innymi Powiat Grójecki, Powiat Białobrzeski, a także Gmina Tarczyn, udało się tej marce przywrócić blask, dosłownie i w przenośni. Mimo obostrzeń związanych z epidemią SARS-CoV-2, grójecki przewoźnik utrzymał kursowanie wszystkich połączeń użyteczności publicznej oraz lokalnych linii komunikacyjnych zapewniających mieszkańcom ww. powiatów/gmin możliwość dojazdu do  zakładów pracy, szkół i sklepów.
Warto zaznaczyć, że niemożliwością byłoby utrzymanie siatki połączeń bez ścisłej współpracy z samorządami – Powiatem Grójeckim, Powiatem Białobrzeskim, a także Gminą Tarczyn, które są największymi współudziałowcami spółki. Nie można zapominać też o innych jednostkach samorządowych – gminach powiatu Grójeckiego i Białobrzeskiego, które też brały czynny udział w procesie współpracy.
Dotychczas PKS Grójec zawarł umowy o świadczenie usług w charakterze przewoźnika z 13 jednostkami samorządu terytorialnego z regionu. Samorządy pełnią funkcje organizatorów transportu i to właśnie do Samorządowców mieszkańcy mogą zgłaszać swoje potrzeby odnośnie kształtowania dalszego rozwoju siatki komunikacyjnej publicznego transportu zbiorowego. Spółka transportowa jest przewoźnikiem, wykonuje przewozy pasażerskie, wedle ściśle określonych wymogów.
Zmiany jakie zaszły w ostatnich latach w PKS Sp. z o.o. w Grójcu zostały docenione, zarówno przez mieszkańców, jak i na szerszą skalę, o czym świadczy nominacja do odznaczenia Starosty Powiatu Grójeckiego – Pana Krzysztofa Ambroziaka, jako zasłużonego dla rozwoju publicznego transportu zbiorowego RP, przyznana przez Stowarzyszenie „Polski PKS” zrzeszające przewoźników, aktywistów, a także samorządowców z terenu całego kraju.
Od września 2020 roku flotę grójeckiej spółki zasiliło 57 nowo zakupionych pojazdów, głównie używanych, przeznaczonych do ruchu lokalnego, ale też fabrycznie nowych pojazdów klasy turystycznej. Wymieniona została 1/3 całego taboru. W planach są kolejne zakupy.
Powiat Grójecki w latach 2019-2023 pozyskał z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych kwotę blisko 14 mln zł, w ramach którego obecnie funkcjonują 22 linie autobusowe.
– Obecnie działamy na rzecz powołania Związku Powiatowo-Gminnego Ziemi Grójeckiej i Białobrzeskiej. Dzięki powołaniu takiego związku będziemy mieć większą szansą na otrzymanie dopłat do tras nierentownych. Otworzyłoby to nam również furtkę do pozyskiwania dopłat zarówno rządowych, jak i unijnych do zakupu pojazdów fabrycznie nowych przystosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej sprawności ruchowej. Długa droga przed nami, ale zdecydowanie przemy do przodu – obiecujemy, nie poddamy się – zapowiada Prezes spółki PKS Sp. z o.o. w Grójcu Pan Grzegorz Zalewski.
Grójecki przewoźnik jest też właścicielem dworca autobusowego, który w najbliższym czasie ma przejść szereg zmian. Zmodernizowany i odnowiony zostanie cały plac dworcowy, remont przejdzie też budynek zwany „starym dworcem” – powstanie tam poczekalnia otwarta 24h oraz punkt usługowo-handlowy. Poza działalnością dworcową spółka prowadzi również Okręgową Stację Kontroli Pojazdów, gdzie wykonywane są badania techniczne każdego typu pojazdu, i tu miła niespodzianka – oczekując na wykonanie badania można poczęstować się dobrą kawą, a po przeprowadzonym badaniu technicznym odebrać kod rabatowy obniżający cenę paliwa na prowadzonej obok stacji paliw PKS o 15gr. za każdy litr! Ponadto w niedługim czasie planowane jest otwarcie samoobsługowej myjni samochodowej.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22154) Paulina Omen Klepacz
2
(11459) Paulina Omen Klepacz
5
(7417) Paulina Omen Klepacz
6
(6845) Paulina Omen Klepacz
7
(6765) Paulina Omen Klepacz
9
(6046) Redakcja