sobota, 27 kwiecień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Obchodzone jest od końca lat trzydziestych XX wieku. Ustawa Sejmu RP z 23 kwietnia 1937 r. głosiła, że dzień ten, „jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

11 listopada każdego roku Polacy gromadzą się, aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Robią to także mieszkańcy gminy Tarczyn, którzy spotykają się, aby wspólnie celebrować obchody tego ważnego święta.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą odprawioną w kościele pw. Mikołaja BM w Tarczynie, której przewodniczył Proboszcz Parafii ks. Andrzej Juńczyk. Po zakończonej Mszy Św. poczty sztandarowe, władze samorządowe zaproszeni goście oraz mieszkańcy udali się pod pomnik Bohaterów Ziemi Tarczyńskiej, gdzie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego oraz złożono wieńce.
O pamięci historycznej mówiła w krótkim słowie skierowanym do obecnych Burmistrz Tarczyna Barbara Galicz:
- Spotykamy się dzisiaj na tarczyńskim Rynku, aby wspólnie uczcić historię naszej Ojczyzny. Aby uczcić niezłomną duchowość naszych przodków, naszą niepodległość zdobytą ich krwią i determinacją.  Jedenasty listopada przypomina nam, że jesteśmy narodem wolnym. Że jako spadkobiercy wielkich tradycji patriotyzmu i heroizmu winniśmy pamiętać, czym jest wolność i jaką niesie wartość – mówiła. Barbara Galicz dodała, że wolność jest jednym z najcenniejszych darów, ponieważ jest źródłem naszej tożsamości i naszej suwerenności.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarczynie Mirosław Faliszewski zaznaczył, jak wielką pracę musieli wykonać bohaterowie tamtych czasów, aby Polska zaczęła funkcjonować, jak pełnoprawne państwo.  
- Po 123 latach niewoli nasza Ojczyzna stała się jednolitym organizmem. I dwa lata później w 1920 roku zatrzymała zmierzającą na Warszawę armię bolszewicką. I dziś możemy tylko domyślać się, jak wieki duch walki towarzyszył polskim bohaterom z przeszłości - mówił.  
Całość uroczystości uświetnił występ artystek pod kierunkiem Agaty Klimczak-Kołakowskiej. Piękne patriotyczne i melancholijne utwory wyśpiewały: Natalia Domańska, Kinga Pakuła, Oliwia Pastuszka, Amelia Pastuszka i Amelia Brzezińska.  Wybrzmiały najpiękniejsze utwory takie jak: „Wojna i pokój”, „Miasteczko Bełz”, „Elegia o…”, „Orzeł Biały”, „Piosenka o dwóch zabitych łabędziach”.
Burmistrz Tarczyna Barbra Galicz składa serdeczne podziękowania: Księżom z parafii Św. Mikołaja BM w Tarczynie, Komendantowi Komisariatu Policji w Tarczynie, Komendantowi  Straży Miejskiej w Tarczynie, Radnym Powiatowym, Strażakom z OSP z terenu Gminy Tarczyn, Uczniom klas mundurowych z ZS im. Szarych Szeregów w Tarczynie, Harcerzom z 66. Drużyny harcerskiej „Granaty”, Agacie Klimczak-Kołakowskiej wraz z Solistkami, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Tarczynie i wszystkim przybyłym na uroczystość.

Fot. Marek Zdrzyłowski

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Refresco
Szpadzikowa
Skrzynki Eko
Wilk tyczki
Lew-Bud
DanTech
Rajpol
Kredyty Sypka
Avit
Mroczek

Popularne

1
(14263) Paulina Omen Klepacz
2
(10519) Paulina Omen Klepacz
5
(6817) Paulina Omen Klepacz
6
(6232) Paulina Omen Klepacz
8
(5622) Paulina Omen Klepacz
9
(5518) Redakcja