- Szczegóły
- Warka
Finał projektu „Z wizytą u Generała Pułaskiego”
W grudniu dobiegła końca realizacja projektu Stowarzyszenia W.A.R.K.A. sfinansowanego w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsze!
Adresatami projektu byli uczniowie szkół podstawowych i średnich z obszaru trzech powiatów: grójeckiego, kozienickiego oraz piaseczyńskiego. W okresie od kwietnia do listopada włącznie (z przerwą wakacyjną) przeszło 2 000 uczniów wraz z opiekunami miało możliwość odwiedzenia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce i poznania losów patrona Muzeum oraz historii Warki – jednego z najstarszych miast na Mazowszu. Łącznie udział w projekcie wzięło aż 40 grup szkolnych. Wareckie Muzeum odwiedzili uczniowie: Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Chmielewie, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, Publicznej Szkoły Podstawowej w Sielcu, Publicznej Szkoły Podstawowej w Augustowie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Michałowie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Woli Chodkowskiej, Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino w Grabowie n. Pilicą, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce, Szkoły Podstawowej im. Kard. S. Wyszyńskiego w Dobieszu, Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Fogga w Złotokłosie, Publicznej Szkoły Podstawowej z filią w Ursynowie, Szkoły Podstawowej im. S. Czarnieckiego w Rozniszewie, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Grójcu, Szkoły Podstawowej im. K. Górskiego w Czaplinku, Szkoly Podstawowej im. W. Reymonta w Coniewie, Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Kpt. Ż. W. Danuty Kobylińskiej-Walas w Kozietułach, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ewy Krauze w Piasecznie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie, Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce, Publicznej Szkoły Podstawowej w Konarach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Łęczeszycach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Watraszewie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi, Publicznej Szkoły Podstawowej w Lewiczynie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowym Mieście nad Pilicą, Zespołu Szkół im. 1 PLM „Warszawa” w Warce, Zespołu Szkół w Jasieńcu, Technikum im. Tadeusza Nocznickiego w Nowej Wsi, Publicznej Szkoły Podstawowej w Głowaczowie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Zalesiu.
- Na etapie przygotowania oferty organizatorzy zadbali o to, by zaproszenie do Warki nie ograniczało się wyłącznie do zwiedzania muzeum. Zorganizowano więc całodniowe wycieczki, gdzie oprócz treści edukacyjnych, biorący w nich udział uczniowie mieli czas na integrację na świeżym powietrzu przy ognisku. Dodatkowo każdy uczestnik wycieczki otrzymał pakiet gadżetów edukacyjnych oraz lokalne, oczywiście jabłkowe, produkty – mówi Andrzej Zaręba, prezes Stowarzyszenia W.A.R.K.A.
- Realizacja tak dużego projektu była dużym wyzwaniem dla Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Każdą z czterdziestu zaplanowanych wycieczek poprzedzał etap rekrutacji, podpisywania niezbędnych porozumień do dokumentacji, zamówienia transportu oraz lokalnych produktów. Cieszymy się, że pomimo mnogości zadań i pewnej nieprzewidywalności wzrostu kosztów, szczególnie transportu, projekt udało się zrealizować w stu procentach – mówi Marzena Pawłowska, koordynatorka projektów Stowarzyszenia W.A.R.K.A.
Dla Organizatorów i Partnerów zaangażowanych w realizację projektu niezwykle budujące były słowa wdzięczności, jakie płynęły z ust uczestników wycieczek oraz ich opiekunów. Uczniowie odwiedzający muzeum byli pod wrażeniem prezentowanej ekspozycji, w tym wystawy multimedialnej „Warka – miasto dotknięte historią”.
Projekt ten doskonale wpisał się w misję naszej szkoły. Starannie, krok po kroku budujemy w uczniach poczucie dumy z lokalnej historii, a jednocześnie poszukujemy wciąż atrakcyjnych metod i form pracy. Nikomu nie trzeba udowadniać, że żywe lekcje historii mają największą wartość edukacyjną. A jeśli za tym idzie integracja, zabawa, rozrywka- to dla uczniów pełnia szczęścia! Poza tym wróciliśmy wyposażeni w materiały edukacyjne, które zostały wykorzystane na lekcjach historii w każdej klasie. Dzięki nim zdobyta wiedza została dokładnie powtórzona i utrwalona. Naszym zdaniem pomysłodawcy projektu bardzo dobrze rozumieją potrzeby współczesnej szkoły i ich oferta skierowana do szkół została przyjęta z zadowoleniem zarówno przez uczniów jak i nauczycieli – mówi Lidia Grzegorek, Dyrektorka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Nowickiego w Konarach.
- Wizyta była ogromnym przeżyciem dla uczniów SP w Grabowie nad Pilicą, pozwoliła w atrakcyjny sposób utrwalić wiedzę szkolną na temat Patrona Muzeum - Kazimierza Pułaskiego, a także Tadeusza Kościuszki. Uczniowie poznali historię regionu, a także najważniejsze wydarzenia i postacie z dziejów Polski i Ameryki. Bogata ekspozycja była dla nich zaskoczeniem, chętnie wrócą, by obejrzeć jeszcze raz wystawy – dodaje Edyta Lusarczyk, Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Grabowie nad Pilicą.
Stowarzyszenie W.A.R.K.A. – realizator projektu pn. „Z wizytą u Generała Pułaskiego” składa serdecznie podziękowanie wszystkim Szkołom, biorącym udział w projekcie.
Wyrazy wdzięczności kieruje także do Partnerów Projektu – Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, Firmie Nasza Tłocznia z Konar, Piekarni Kowalczyk z Grabowa n. Pilicą, Firmie ABC Animator Dziecka, Gminnej Instytucji Kultury Dworek na Długiej, Firmie Sady Grójeckie.
Szczególne podziękowania dla Firmy Twój Owoc za nieodpłatne przekazanie jabłek dla uczestników wszystkich wycieczek.
Info. Stowarzyszenie W.A.R.K.A.