piątek, 17 maj 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Edukacja i integracja. Projekt „Z wizytą u generała Pułaskiego” walczy o głosy w Budżecie Obywatelskim Mazowsza.

W poniedziałek, 20 września rusza głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Zespół weryfikacyjny zakończył swoje prace, a wśród pozytywnie zaopiniowanych projektów zalazła się także warecka inicjatywa „Z wizytą u generała Pułaskiego”.
Mazowsze jest jednym z pierwszych województw, które w ubiegłym roku zdecydowały się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego. Nabór projektów do pierwszej edycji już się zakończył. Zgłoszonych zostało 252 projekty. Wszystkie oceniono pod względem zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu pozytywny wynik otrzymało 111 z nich i to właśnie one są rekomendowane przez zespół ds. BOM do dopuszczenia pod głosowanie mieszkańców.

Edukacja i integracja
Projekt edukacyjno-integracyjny „Z wizytą u Generała Pułaskiego” skierowany jest do uczniów z 40 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, z terenu trzech powiatów (grójeckiego, piaseczyńskiego, kozienickiego). Polegał będzie na organizacji całodniowych (8.00-15.00) wyjazdów autokarowych do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce (w okresie maj-czerwiec oraz wrzesień-listopad 2022), gdzie odbędą się lekcje muzealne, spacery przyrodnicze po zabytkowym parku, gry i zabawy integracyjne oraz wspólne ognisko z posiłkiem. Z terenu powiatu grójeckiego w projekcie udział wezmą szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z: Grójca, Warki, Jasieńca, Nowej Wsi, Mogielnicy, Nowego Miasta, Chynowa, Belska Dużego, Błędowa, Goszczyna, Kruszewa (gm. Pniewy). Żywe lekcje historii na terenie muzeum oraz spotkania z przyrodą w parku w Winiarach, mają łączyć zabawę, warsztaty, gry terenowe, z integracją młodych ludzi. Jak wyjaśniają pomysłodawcy, „wspólne zwiedzanie, spacery, rozwiązywanie zagadek, zabawy - to wspaniała okazja do wzajemnego poznania, integracji grupy i oderwania od codziennych problemów”.

Bohater najbliższego otoczenia
Uzasadniając swój projekt, pomysłodawcy zwrócili uwagę na trzy aspekty. Pierwszy z nich jest pandemia, a co za tym idzie nauka zdalna, która spowodowała ogromna potrzebę interakcji dzieci i młodzieży. Po drugie, nietypowe działania, czyli forma edukacji. Warecki projekt zakłada m.in. zabawę, gry, eksperymenty, warsztaty, wizyty studyjne, które są bardziej efektywnej i przyswajalnej formy nauki. Trzecim aspektem jest pokazywanie lokalnych bohaterów, którzy znani są na świecie. Taką postacią jest m.in. gen. Kazimierz Pułaski.
Koszt projektu to 196 000 złotych. Głosować można od 20 września do 10 października. Wyniki poznamy w połowie października.

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(17435) Paulina Omen Klepacz
2
(10626) Paulina Omen Klepacz
5
(6871) Paulina Omen Klepacz
6
(6286) Paulina Omen Klepacz
7
(5739) Paulina Omen Klepacz
9
(5564) Redakcja