sobota, 23 listopad 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

W centrum Mogielnicy powstaje budynek usługowy z synagogą, ze stołówką i pokojami gościnnymi.

Pozwolenie na budowę zostało wydane w 2019 roku przez Starostwo Powiatowe zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Miasta i Gminy Mogielnica. Inwestorem jest podmiot prywatny.  Obiekt powstaje w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się budynek, który był siedzibą posterunku policji.
Nowopowstały obiekt będzie prawdopodobnie miejscem odpoczynku i modlitwy wyznawców judaizmu, którzy przyjeżdżają do miasta modlić się na miejscowym cmentarzu. Cmentarz powstał pod koniec XVIII w. W 1849 r. na cmentarzu spoczął Chaim Meir Jechiel Szapira - twórca miejscowej dynastii chasydzkiej. Nad jego grobem postawiono ohel (murowaną budowlę).  
Cmentarz żydowski w Mogielnicy jest położony około 700 m na północny wschód od centrum miejscowości, na rozległym wzniesieniu i zajmuje działkę o powierzchni 1,24 ha. W 1999 r. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie w ramach restytucji mienia przedwojennych gmin żydowskich stała się jego właścicielem. Obecnie właścicielem cmentarza jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
W 2012 r. podczas odkrywkowych prac archeologicznych ustalono właściwe miejsca pochówków mogielnickich cadyków. Odkryto i ustawiono także dwie stele z bardzo dobrze zachowanymi polichromiami. Teren otoczono ogrodzeniem z betonowych elementów prefabrykowanych. Prace zostały wykonane przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz The Heritage Foundation for Preservation of Jewish Cemeteries Avoyseinu. W kolejnych latach na cmentarzu zainstalowano system monitoringu. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego (wpis nr 526/A/92 z 08.04.1992 r.).
Pierwsi Żydzi pojawili się w Mogielnicy w 1777 roku. Od końca XVIII w. w mieście istniała gmina żydowska, która w 1808 r. liczyła 208 osób, stanowiąc 33,4% populacji. W połowie XIX w. Żydzi stanowili już większość mieszkańców. W XIX w. Mogielnica stała się ważnym ośrodkiem chasydyzmu. W 1828 r. Chaim Meir Jechiel Szapira, prawnuk Magida z Kozienic, założył w miasteczku swój dwór oraz ustanowił jesziwę. Przyciągnęło to do miejscowości setki chasydzkich pielgrzymów, co z kolei przyczyniło się do rozwoju gospodarczego. Po śmierci Chaima w 1849 r. jego syn Jakub Izaak Szapira założył nowe ośrodki dynastii kozienicko-mogielnickiej w Błędowie, Grodzisku i Piasecznie. W połowie XIX w. w Mogielnicy powstała drewniana synagoga, jedna z najpiękniejszych w regionie, która przetrwała do II wojny światowej. W 1939 r. mogielnicka gmina żydowska liczyła blisko 3 tys. członków.
Niemcy zajęli Mogielnicę 8 września 1939 roku. Tego samego dnia spalili drewnianą synagogę. 1500 żydowskich uchodźców, którzy pojawili się w mieście umieszczono w utworzonym getcie. W dniach 27–28 lutego 1942 r. Żydzi z Mogielnicy zostali wywiezieni do getta warszawskiego, gdzie podzielili los innych uwięzionych.
Emilia Tomasiak

Źródło: Muzeum Historii
Żydów Polskich

Dodaj komentarz

Wyślij

Reklama

Popularne

1
(22157) Paulina Omen Klepacz
2
(11460) Paulina Omen Klepacz
5
(7418) Paulina Omen Klepacz
6
(6846) Paulina Omen Klepacz
7
(6766) Paulina Omen Klepacz
9
(6048) Redakcja
Rekord

Powiat GrójeckiPokaż wszystkie

BłędówPokaż wszystkie

Belsk DużyPokaż wszystkie

ChynówPokaż wszystkie

GoszczynPokaż wszystkie

GrójecPokaż wszystkie

JasieniecPokaż wszystkie

MogielnicaPokaż wszystkie

Nowe Miasto nad PilicąPokaż wszystkie

PniewyPokaż wszystkie

TarczynPokaż wszystkie

WarkaPokaż wszystkie