piątek, 27 listopad 2020
„Kuchnia polsko-grecka jako nowatorska forma edukacji”, czyli kilka słów o Ponadnarodowej Mobilności Uczniów w Grecji

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy uczestniczyli w Ponadnarodowej Mobilności Uczniów we współpracy ze szkołą grecką, Platon Schools w Katerini.

Projekt skierowany jest do uczniów polskich szkół publicznych i niepublicznych od IV klasy szkoły podstawowej aż do momentu zakończenia edukacji szkolnej. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Umożliwia on wyjazd grup młodzieży wraz z opiekunami do innych krajów Unii Europejskiej, gdzie wraz z młodzieżą ze szkoły goszczącej realizują przedsięwzięcie edukacyjne w celu wzmocnienia kluczowych kompetencji w zakresie:
Rozumienia i tworzenia informacji, wielojęzyczności, wzmocnienia kompetencji matematycznych i w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, zmocnienia kompetencji cyfrowych, udowania kompetencji osobistych, społecznych, obywatelskich i w zakresie uczenia się.
20 uczniów i 3 opiekunów z naszej szkoły oraz 5 uczniów i opiekunowie ze szkoły greckiej zrealizowali wspólnie projekt wielojęzycznych blogów kulinarnych promujących kuchnię polską i grecką. Rezultaty projektu są dostępne pod adresem  http://polish-greek-cuisine-project.eu.
Mobilność poprzedzona była przygotowaniami w szkole, uczniowie poznali kulturę grecką, podstawowe zwroty w języku kraju przyjmującego oraz przećwiczyli komunikację w języku angielskim, by jak najlepiej pracować w grupach polsko-greckich. Mobilność rozpoczęła się od podróży autokarowej do Grecji, do miejsca zamieszkania w Nea Mesengala na Riwierze Olimpijskiej.
Uczniowie przez 10 dni pracowali razem, poznali zasady publikacji treści w Internecie, tworzenia stron oraz przedstawiania informacji przy pomocy obrazów i zdjęć, które samodzielnie wykonywali na potrzeby projektu. Blog internetowy powstał w 3 językach, polskim, greckim i angielskim, który był wiodącym w projekcie. Poruszamy nam nim tematykę kulinarną, znajdziecie tam przepisy na tradycyjne dania greckie, poznacie ulubione smaki Greków i ich tradycje kulinarne oraz różnice pomiędzy kuchniami obu krajów.
Najbardziej wyczekiwanym elementem projektu było spotkanie rówieśników z Polski i Grecji. Wymiana doświadczeń, spostrzeżeń i rozmowy o wspólnych zainteresowaniach pomogły przełamać im barierę językową, ale też docenić różnorodność. Część prac projektowych zrealizowaliśmy podczas osobistych spotkań, a część zdalnie, podczas wideokonferencji w grupach.  
Jednym z głównych celów ponadnarodowych mobilności edukacyjnych jest wymiana wiedzy, doświadczeń i wzajemne poznanie kultur krajów partycypujących w mobilności. Wolny czas wykorzystywaliśmy na poznanie tradycji, kultury i zabytków regionu. W weekend mieliśmy okazję odwiedzić masyw skał Meteora. W niedzielę byliśmy na rejsie, na którym uczyliśmy się greckiego tańca tradycyjnego. Uczestniczyliśmy również w lekcjach gotowania, podczas których przygotowaliśmy tradycyjne ciasto filo nadziewane ryżem i bakłażanem.

„Kuchnia polsko-grecka jako nowatorska forma edukacji”, czyli kilka słów o Ponadnarodowej Mobilności Uczniów w Grecji
Średnia ocena 0, najwyższa ocena 5 z 0 głos/ów