piątek, 04 grudzień 2020
Wesoła Stodoła w Wale

Druga inicjatywa lokalna w ramach projektu ,,Kultura dla Ciebie” to pomysł Koła Gospodyń Wiejskich z Wału na czele z przewodniczącą Magdaleną Kulczycką.

Kilka miesięcy temu Miasto i Gmina Nowe Miasto zakupiła dla nich działkę, na której stoi tytułowa stodoła. Powstał pomysł, aby stworzyć  tam otwarte miejsce spotkań i rekreacji oraz realizacji ciekawych pomysłów dla wszystkich mieszkańców wioski. Inicjatywa ,,Wesoła stodoła” to sposób na zmianę starego budynku gospodarskiego na przestrzeń przyjazną dzieciom, młodzieży i dorosłym. Podczas tego rodzinnego pikniku prym wiodły atrakcje dla dzieci. Goście z Galerii Rękodzieła Lewandówka prowadzili warsztaty plastyczne oparte o motywy ludowe, a instruktorka tańca z MGOK-u Karolina Walczyk wraz z animatorkami zapewniły wiele ciekawych zabaw, malowanie buziek oraz modelowanie balonów.
W wydarzeniu tym organizatorki ważną rolę zapewniły tradycji. Oprócz wystawy eksponatów etnograficznych z Muzeum w Nowym Mieście, zadbały między innymi o oryginalny młynek, czyli wialnię do oczyszczania ziarna. Podczas demonstracji najmłodsi mieszkańcy wioski z radością uczyli się tego nietypowego już dziś zajęcia.
Projekt został zorganizowany i sfinansowany w ramach projektu MGOKu ,,Kultura dla Ciebie” z programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2020.
Jacek Zakrzewski

Wesoła Stodoła w Wale
Średnia ocena 5, najwyższa ocena 5 z 1 głos/ów