poniedziałek, 15 kwiecień 2024

Jabłonka to bezpłatny dwutygodnik ukazujący się
na terenie powiatu grójeckiego i gminy Tarczyn.

Nakład gazety - 22 000 egzemplarzy. Ukazuje się w co drugą środę.

Z ostatniej chwili

Wyśpiewane, kolorowe i z humorem. A jednocześnie także poważne i wzruszające. Tegoroczne Dni Tarczyna z pewnością zapiszą się w naszej pamięci. Były też dowodem na to, że słowa i muzyka współgrają i tworzą wspaniałe widowisko.

Wzruszający koncert
„Tam, gdzie kończą się słowa, zaczyna się muzyka” – uważał romantyczny poeta Heinrich Heine. Potwierdzeniem jego słów był występ wokalistek z Gminnego Ośrodka Kultury, które ćwiczą śpiew pod kierownictwem Agaty Klimczak-Kołakowskiej. Utalentowane wokalistki zaprezentowały utwory nie tylko polskich wykonawców. Niewątpliwie było to koronnym dowodem, nie tylko na zdolności występujących, ale także na ich dojrzałość sceniczną i emocjonalną. Młodym artystkom towarzyszyła grupa muzyczna Air Band, która z prawdziwą pasją wykreowała przed widzami muzyczne widowisko.

Sentymentalna podróż
W sentymentalną podróż zabrali widzów artyści ze szczecińskiej grupy Abba Show. „Dancing Queen”, „Knowing me knowing you” roztańczyły tarczyńską publiczność. Zespół tworzą dwa małżeństwa, które mówią o sobie, że są fanami zespołu Abba, stąd bardzo duża dbałość o upodobnienie się do szwedzkich artystów.   

Honorowy Obywatel Miasta Tarczyna
Tradycją Dni Tarczyna jest wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarczyna. W tym roku tytuł ten otrzymała Pani Hanna Wołkiewicz, wieloletnia nauczycielka, społeczniczka i samorządowiec, pełniąca funkcję Wiceprezesa Towarzystwa Przyjaciół Tarczyna. Odznaczenie wręczyła Burmistrz Tarczyna Barbara Galicz wraz z Mirosławem Faliszewskim Przewodniczącym Rady Miejskiej w Tarczynie.
- To człowiek zawsze był dla Ciebie najważniejszy. Jako wspaniały, doświadczony nauczyciel i doświadczony samorządowiec, pełniący funkcję Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Tarczyn i Przewodniczącej Komisji Oświaty, realizowałaś swoje powołanie. Otaczałaś opieką i służyłaś przykładem wielu pokoleniom uczniów uczęszczających do szkół średnich i podstawowych. Wiedziałaś wówczas, że nie wychowuje się sportowca, historyka, czy biologa, ale człowieka - bo to człowiek brzmi dumnie. Uczyłaś nie tylko swoich uczniów, ale wszystkich, że prawdziwe człowieczeństwo nie może realizować się bez patriotyzmu, miłości do Ojczystej ziemi, bez pracy i wysiłku. Pielęgnowałaś także nasz lokalny patriotyzm – mówiła podczas wręczenia Barbara Galicz.
Mirosław Faliszewski, przyłączając się do słów Burmistrz Tarczyna dodał, że postawa Pani Hanny Wołkiewicz jest wzorem do naśladowania.
- Moralna postawa i zasady, którymi kieruje się w życiu zawodowym i osobistym Pani Hanna Wołkiewicz stanowią wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków – mówił Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarczynie.
Laureatka otrzymała dyplom, okolicznościowy medal oraz bukiet kwiatów.
- Jest mi niezwykle miło, że obdarzyliście mnie Państwo zaufaniem i tym jakże ważnym tytułem. Ważnym dlatego, że dotyczy nas wszystkich, że dotyczy całej społeczności lokalnej. Nie ukrywam, że ta społeczność lokalna Tarczyna nigdy nie była dla mnie prowincją, małą miejscowością pod Warszawą, tylko zawsze czymś ważnym. Ważną ziemia, z którą jestem związana praktycznie od urodzenia – mówiła Pani Hanna Wołkiewicz, dziękując za otrzymane wyróżnienie.

Dobry żart, tynfa wart
To stare polskie przysłowie, którego autor jest anonimowy wspaniale określa wagę dobrego żartu, porównując jego wagę do srebrnej monety. Działający od 2005 roku Kabaret z Konopi zawitał w tym roku także do Tarczyna. Skecze przeplatane humorem sytuacyjnym zawierające dużą dawkę interakcji z widzami okazały się prawdziwym hitem.

Pectus, czyli siła braci
Tomasz, Marek, Mateusz i Maciej – bracia Szczepanikowie stworzyli prawdziwe muzyczne show.  Zespół Pectus od momentu swojego debiutu zyskał szerokie grono oddanych fanów. Tarczyński koncert zespołu był prawdziwym spektaklem muzycznym. Nie zabrakło znanych i lubianych utworów, takich jak: „Barcelona”, czy „To, co chciałem Ci dać”. Dzięki połączeniu energicznej muzyki pop-rockowej, charakterystycznego brzmienia i charyzmatycznej obecności na scenie, zespół stworzył niezapomniane przeżycie. Efektowna gra świateł, dynamiczne projekcje w tle i ekspresyjne gesty artystów sprawiły, że wieczorny koncert był niepowtarzalnym wydarzeniem, a scena stała się miejscem, gdzie można poczuć się częścią społeczności, która łączy się poprzez muzykę i emocje.
Po wspaniałych występach Burmistrz Tarczyna Barbara Galicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Tarczynie Mirosław Faliszewski wręczyli wokalistom czerwone róże.

Organizatorem „Dni Tarczyna” był Gminny Ośrodek Kultury w Tarczynie. Koncerty i występy odbywały się pod honorowym patronatem Burmistrza Tarc